Materiał Partnera Jak przebiega zabieg sztucznego zapładniania bydła? Sprawdź, co mówi ekspert z firmy Bracia Bis

Jak przebiega zabieg sztucznego zapładniania bydła? Sprawdź, co mówi ekspert z firmy Bracia Bis

Zabieg inseminacji wykonywany przez firmę Bracia Bis polega na sztucznym zapłodnieniu bydła. Cały proces odbywa się w kontrolowanych warunkach, z uwzględnieniem kilku kluczowych zasad, dzięki którym można udoskonalić populację zwierząt gospodarskich. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega ta metoda i jaki jest jej przebieg. Zapraszamy do lektury.

Czynności przed zabiegiem sztucznego unasieniania zwierząt

Właściciel krowy powinien niezwłocznie skontaktować się z inseminatorem, jak tylko zauważy pierwsze objawy świadczące o rozpoczęciu rui. Specjalista z Bracia Bis wykona wówczas niezbędne badanie USG, dzięki któremu potwierdzi, iż samica jest zdolna do poczęcia. Na tej podstawie określi później odpowiedni termin zapłodnienia krowy. Pożądane rezultaty można bowiem uzyskać wyłącznie dzięki przeprowadzeniu niezbędnych czynności w trakcie trwania rui właściwej, która przypada w okolicach od 12 do 36 godziny od pojawienia się pierwszych, charakterystycznych objawów rui. Wiele zależy także oczywiście od wiedzy hodowcy, który trafnie oceni początek rui, doświadczenia inseminatora i stanu zdrowia krowy.

Jak wygląda inseminacja bydła?

Zabieg sztucznego zapładniania bydła polega na mechanicznym zdeponowaniu nasienia buhaja do dróg rodnych samicy. W pierwszej kolejności inseminator rozmraża nasienie, a następnie oczyszcza odbytnicę z kału. Później wprowadza pistolet w wargi sromowe i deponuje męskie komórki rozrodcze do macicy. Podczas badania USG specjalista może zweryfikować, który z jajników owuluje i na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji wprowadzić nasienie od razu w odpowiednie miejsce. Dzięki temu droga, którą plemniki będą musiały przebyć do komórki jajowej znacznie się skróci, co zwiększy szanse na pozytywne zakończenie próby. Cały proces przebiega zwykle dość sprawnie, o ile oczywiście wezwany specjalista posiada odpowiednie doświadczenie. Warto więc korzystać z usług wykwalifikowanych ekspertów z firmy Bracia Bis, dzięki którym krowa zachowa spokój, a cały zabieg zakończy się sukcesem.

Opracowanie:

Bracia Bis Adam Leśniewicz

Praga 51

  • tel. 663 591 391

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas