Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo nawozić zboża jare?

Jak prawidłowo nawozić zboża jare?

Choć zboża jare nawozi się przede wszystkim azotem, dla jego prawidłowego przyswajania niezbędne są też inne składniki odżywcze, takie jak potas oraz fosfor. Dawki nawozów zależą od oczekiwanego plonu, a także zasobności gleby. Warto również pamiętać, że zboża jare są bardziej narażone na niedobory składników odżywczych niż ich ozime odpowiedniki. Jak więc prawidłowo nawozić zboża jare?

Nawożenie przedsiewne zbóż jarych

Krótki okres rozwoju oraz trudne warunki wodne to największe wyzwania podczas produkcji zbóż jarych. Dlatego tak istotną rolę odgrywa ich nawożenie. Dzięki temu rozwija się system korzeniowy,  rośliny zyskują lepszy dostęp do najważniejszych składników pokarmowych, a tym samym są w stanie wydać wyższy plon. Szczególnie ważnym czynnikiem plonotwórczym jest nawożenie przedsiewne azotem, potasem i fosforem, w dawkach zależnych od dostępności składników w glebie oraz zapotrzebowania roślin.

Najczęściej stosuje się nawozy wieloskładnikowe w proporcjach N:P:K = 2,5:1:2,2, choć stosunek poszczególnych składników mineralnych może być inny w zależności od rodzaju zboża. Nawożenie azotem stosuje się także w dawkach dzielonych: 60% przedsiewnie, a 40% w początkowej fazie strzelania w źdźbło. Co ważne, dostępność składników odżywczych jest zależna m.in. od zakwaszenia gleby, dlatego w uprawie zbóż jarych stosuje się również nawozy wapniowe, które wspomagają nawożenie organiczne i mineralne.

Nawożenie dolistne zbóż jarych

Prawidłowy wzrost zbóż jarych oraz ich wysokie plonowanie jest zależne zarówno od makroskładników, jak i mikroelementów dostarczanych w formie dolistnej. Do najważniejszych mikroelementów zaliczamy miedź oraz mangan, które najlepiej dostarczyć roślinie w pełni krzewienia – wówczas ich działanie będzie najefektywniejsze. Do nawożenia dolistnego stosuje się zarówno nawozy wieloskładnikowe, jak i jednoskładnikowe roztwory, szczególnie azotu, który ma największy wpływ na ilość i jakość ziarna, dostępne m.in. w ofercie Ontrade.pl. Stężenie roztworu należy dobrać do fazy wzrostu rośliny – im bardziej zaawansowana faza, tym niższe powinno być stężenie.

Nawożenie dolistne może pomóc w szybkim usunięciu niedoborów składników pokarmowych wywołanych m.in. zatrzymaniem ich w glebie z powodu suszy lub mineralizacji spowodowanej szybkim przyrostem biomasy, o co szczególnie należy zadbać właśnie w przypadku uprawy zbóż jarych. Odpowiednie nawożenie może bowiem pomóc w stymulacji systemu korzeniowego oraz lepszym przyswajaniu składników odżywczych, a więc w ostateczności w uzyskaniu wyższych plonów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas