Materiał Partnera Jak odpowiednio podjąć się przycinania drzew

Jak odpowiednio podjąć się przycinania drzew

Czasem się może zdarzyć, że drzewo na naszej posesji za bardzo się rozrośnie. W tym momencie logicznym podejściem jest podjęcie się cięcia drzewa tak, by nie przeszkadzało nam, a jednocześnie byśmy nie zrobili roślinie krzywdy. Właśnie dlatego warto stosować konkretne zasady przycinania drzew iglastych i liściastych, dzięki czemu będziemy w stanie zrobić to poprawnie. Poznaj najważniejsze zasady skutecznego i bezpiecznego przycinania drzew.

Zagrożenia wynikające z przycinania drzew

Choć przycinanie drzew może wydawać się czymś prostym – ot, sekator w dłoń i rozpoczynamy cięcie – to nic bardziej mylnego. Najlepiej byłoby się zwrócić z tą sprawą do fachowców (jak np. do pana Zbigniewa Bieszke z Dąbrówki, którego firma zajmuje się usługami leśnymi), którzy będą w stanie z odpowiednim podejściem i troską zająć się drzewami w naszym ogrodzie tak samo w przypadku przycinania drzew iglastych czy liściastych, a nawet podcinania drzew owocowych! Głównymi zagrożeniami, które mogą zaistnieć w momencie nieumiejętnego przycinania rośliny, są:

  • drastyczne zniekształcenie rośliny – jest to sprawa zarówno estetyczna, ponieważ zniekształcona roślina może szpecić nasz ogród, ale także wpływa to na…
  • zaburzenie cyrkulacji soków, co może skończyć się obumarciem rośliny,
  • uaktywnienie uśpionych pąków – z nich mogą wyrosnąć bardzo długie i niestabilne pędy, nad którymi będzie bardzo trudno zapanować.

Jeśli zdecydujemy się na powierzenie tych prac profesjonalistom, nie będziemy musieli się martwić żadną z tych spraw.

Przycinanie drzew iglastych

Pierwszym, co należy wiedzieć o podcinaniu drzew iglastych, to to, że nigdy nie obcinamy wierzchołka! Mądre i zdrowe dla rośliny zmniejszenie tego rodzaju drzewa przebiega w określony sposób:

  • w miejscu cięcia należy przytwierdzić do pnia tyczkę, a następnie przywiązać do niej boczne gałęzie rosnące wokół nowego czubka,
  • w celu zmienienia kierunku wzrostu najdłuższych gałęzi należy przyciąć je aż do pierwszego pędu kierującego się na zewnątrz.

W ten sposób możemy być pewni, że naturalny pokrój zostanie zachowany, a roślina będzie mniejsza.

Podcinanie drzew liściastych

Ta technika przycinania drzew tyczy się także oczywiście podcinania drzew owocowych. Aby zmniejszyć tego rodzaju drzewa, należy przerzedzić jej koronę. Dokonujemy tego przez przycięcie wszystkich pędów o średnicy do 10 cm, wyrastających prosto z pnia. Dodatkowo warto pousuwać gałązki rosnące w zagęszczeniu korony – dzięki temu będzie możliwe ponowne zagęszczenie jej.

Opracowanie:

Usługi Budowlane Zbigniew Bieszke

Dąbrówka , Krótka 10

  • tel. 537 864 834

Podziel się