Artykuł sponsorowany Jak naprawić ślimak paszowozu?

Jak naprawić ślimak paszowozu?

Paszowóz to sprzęt zwiększający wydajność każdej pracy hodowlanej. Sprawia, że pasza dociera do zwierząt o wiele wydajniej i w odpowiednich proporcjach, a ponadto ma jednolitą, łatwostrawną strukturę. Niestety każde urządzenie rolnicze, w tym również paszowóz, narażone jest na zużycie. W opisywanym przypadku najbardziej newralgicznym elementem jest ślimak. Jak wygląda jego naprawa?

Dlaczego ślimak się zużywa?

Ślimak zużywa się dlatego, że każdego dnia musi on transportować wiele ton paszy. Im bardziej intensywne są prace w gospodarstwie, tym bardziej ślimak jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj stali, z jakiej go wykonano. Specjaliści są zdania, że w pionowych maszynach ślimaki są statystycznie pierwszymi zużywającymi się częściami.

Kiedy wiadomo, że ze ślimakiem jest coś nie tak? W początkowych etapach stępiają się noże, a następnie dochodzi do ścierania się dolnych zwojów i fragmentów wygarniających. W najgorszym przypadku zwoje ślimaków po prostu się wyginają i pękają. Jest to już ostateczna forma zużycia.

Niestety gdy już dojdzie do usterki, opisywany element po prostu przestaje spełniać swoją podstawową funkcję, a – co za tym idzie – cały wóz paszowy traci na użyteczności. Cierpi na tym wydajność hodowli, dlatego w takim przypadku warto zastanowić się nad wymianą ślimaka. Zwykle taka usługa nie zajmuje profesjonalistom więcej niż jednego dnia, natomiast jest to opcja zdecydowanie mniej kosztowna od kupowania nowego sprzętu, nawet w wersji używanej.

Sprawnie przeprowadzona wymiana ślimaka w paszowozie daje hodowcy gwarancję, że urządzenie będzie sprawnie funkcjonować jeszcze przez długie lata. W pierwszej kolejności zawsze warto więc upewnić się, że wyczerpano wszystkie możliwości regeneracji sprzętu.

Jak przebiega proces naprawy ślimaka w paszowozie?

Naprawa ślimaka pracującego w układzie pionowym nie jest zadaniem skomplikowanym ani nawet szczególnie czasochłonnym. Odbywa się to albo w serwisie, albo bezpośrednio w gospodarstwie klienta.

Najpierw fachowcy odkręcają śruby mocujące zwój ślimaka. Z ich wnętrza wyciąga się zbiornik – odbywa się to na przykład przy wykorzystaniu ładowarki. Przeprowadza się ocenę kondycji przekładni, po której następuje montaż części zamiennej. Wcześniej trzeba jednak ustawić kąt wychylenia noży – tłumaczy ekspert z firmy P.P.H.U. A-LIMA-BIS.

Niekiedy klienci mają też możliwość składania zamówień indywidualnych na ślimak lub nawet otrzymania wersji wyposażonej w dodatkowe noże do paszy długiej.

Jak unikać usterek i gdzie serwisować paszowóz?

Kluczem do sukcesu będzie zakup sprawdzonego sprzętu paszowego – dobrej klasy, spełniającego odpowiednie normy, z pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Takie maszyny oferuje między innymi wspomniana wyżej firma A-LIMA-BIS.

Przedsiębiorstwo to oferuje także kompleksowy serwis ślimaków i innych elementów eksploatacyjnych.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas