Materiał Partnera Jak możemy poradzić sobie z wycinką drzew? Poznaj metody!

Jak możemy poradzić sobie z wycinką drzew? Poznaj metody!

Mimo że zdaniem wielu osób wycinka drzew jest zupełnie niepotrzebną praktyką, to czasem nie ma innej możliwości np. gdy gałęzie mają styczność z liniami energetycznymi. Jest to duże niebezpieczeństwo, zatem w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak usunąć drzewo. Można to zrobić na trzy sposoby – wykorzystując metodę tradycyjną, alpinistyczną lub przy pomocy podnośnika koszowego. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Czym się wyróżniają poszczególne metody wycinki drzew?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że istnieją trzy metody wycinki drzew. Zdecydowanie najbardziej znaną jest metoda alpinistyczna, która ma mnóstwo zalet. Polega ona na ścinaniu poszczególnych partii drzewa. Aby jednak można było ją zastosować, to niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Mianowicie mowa tutaj o linach alpinistycznych, piłach tarczowych, a także osprzęcie i narzędziach. Jest to bardzo uniwersalna forma, która daje możliwość kontrolowania całego procesu. Tę metodę można stosować praktycznie wszędzie – w lasach, parkach, na cmentarzach i w wielu innych miejscach.

Drugim sposobem wycinki drzew jest metoda tradycyjna. By móc ją zastosować, niezbędne są siekiery i piły. Rzadko kiedy jest ona stosowana w miastach – zazwyczaj wykorzystuje ją się w lasach. Usuwanie drzew tą metodą jest dość trudne, bowiem cały proces trzeba dokładnie zaplanować, a poza tym pochłania to mnóstwo czasu i wymaga sporego nakładu siły fizycznej. 

Inną możliwością jest wycięcie drzewa z wykorzystaniem podnośnika koszowego, czyli urządzenia dźwignicowego. To z pewnością najprostsza metoda, co wynika z tego, że nie wymaga nakładu pracy. Najczęściej stosuje ją się wtedy, gdy zachodzi konieczność przycięcia zewnętrznych gałęzi. Mogłoby się wydawać, że jest to idealny sposób, leczy czy na pewno? Niestety okazuje się, że nie, ponieważ samochód z podnośnikiem nie może dotrzeć we wszystkie miejsca. Co więcej, sposób ten nie jest też najlepszym wyborem, jeśli chodzi o usuwanie bardzo wysokich drzew.

Komu zlecić wycinkę drzewa?

Usuwanie drzew zaliczane jest do niebezpiecznych prac, dlatego absolutnie nie powinniśmy robić tego samodzielnie – szczególnie jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. Tego typu prace powinniśmy powierzać polecanym firmom takim jak Usługi Leśne Dariusz Łapiński, która ma w tym wieloletnie doświadczenie, zatem wie, jak bezpiecznie postępować.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zanim dojdzie do wycinki drzewa, to niezbędne są prace przygotowawcze, które polegają na przygotowaniu i zabezpieczeniu terenu prac. Trzeba również wyznaczyć bezpieczną odległość między usuwanymi drzewami a budynkami, czy drogami. Poza tym pracownicy muszą oczywiście stosować się do przepisów BHP. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu niebezpieczeństw. 

Opracowanie:

Usługi Leśne Dariusz Łapiński

Łajsy 35A

  • tel. 602 103 401

Podziel się