Materiał Partnera Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?

Jak i kiedy stosować nawóz kurzy?

Obornik kurzy wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością azotu. To cenny i skuteczny nawóz naturalny. Dzięki wysokiemu pH (około 7,5) doskonale odkwasza glebę. Jest świetnym dodatkiem do kompostownika. Charakteryzuje się dużą koncentracją składników pokarmowych. Dlatego musimy stosować go ostrożnie. Odpowiednio gospodarując nawozem, nie stracimy wartościowych składników odżywczych.

Jak stosować nawóz kurzy?

Kurzak stanowi mieszankę kurzych odchodów i ściółki. Marcin Sadowski FH ostrzega, aby ostrożnie stosować nawóz z kurnika. Zawiera bardzo dużo azotu, głównie w postaci kwasu moczowego, rozkładanego do amoniaku, który szybko się ulatnia. Dlatego trzeba przestrzegać kilku podstawowych reguł. Takim obornikiem najlepiej nawozić rośliny w pochmurne i bezwietrzne dni. Nie stosujmy go bezpośrednio przed lub po wapnowaniu gleby. Pamiętajmy również o tym, aby równomiernie go rozrzucić. Dokładnie wymieszajmy nawóz z glebą. Nie przesadzajmy z ilością nawozu. Przewożenie może skutkować zasoleniem gleby. Wpływa to negatywnie na niektóre rośliny, przede wszystkim na borówkę amerykańską i żurawinę wielkoowocową.

Przestrzegajmy również odpowiednich dawek (10-15 t/ha). Stosujmy go w tym samym terminie i pod te same rodzaje roślin, co klasyczny obornik.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając pomiot kurzy, weźmy pod uwagę zawartość potasu, azotu i fosforu. Na jego skład ma olbrzymi wpływ to, czym karmimy drób. Odchody kur wiejskich zawierają więcej azotu niż kur na fermach. Jeśli zależy nam na dużej zawartości wapnia, wybierzmy kurzak od kur niosek.  Pomiot kurzy warto stosować pod pomidory, szpinak, pieczarki, buraki cukrowe, ziemniaki, kukurydzę oraz zboża.

Granulowany obornik kurzy

Jeśli chcemy dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych, dobrym rozwiązaniem będzie obornik kurzy w formie granulatu. Jest bardzo wygodny w użyciu. Jednocześnie wyróżnia się długim okresem przydatności. Można go śmiało wykorzystać do dużych upraw. Sprawdzi się również doskonale jako koncentrat do roślin uprawianych w doniczce. Wybierzmy obornik kurzy ze sprawdzonego źródła. Wtedy mamy pewność, że jest wysokiej jakości, niezanieczyszczony i wolny od pasożytów. Dba nie tylko o rośliny, ale również o glebę. Pomiot kurzy jest świetną alternatywą dla chemicznych, sztucznych nawozów. Dzięki niemu rośliny będą zdrowsze, mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Doskonale je odżywisz.  Może też odkwasić glebę i wzbogacić kompost.

Opracowanie:

Marcin Sadowski FH

Żuromin , Cicha 10

Podziel się