Artykuł sponsorowany Historia ciągników rolniczych

Historia ciągników rolniczych

Ciągniki rolnicze w XXI wieku są zdecydowanie podstawowym rodzajem maszyn rolniczych, które są wręcz niezastąpione w każdym gospodarstwie rolnym, bez względu na ich powierzchnię oraz zakres prowadzonej działalności. Historia ciągników rolniczych jest już bardzo długa. W artykule krótko przedstawiamy początki tych niezwykle funkcjonalnych maszyn rolniczych oraz opisujemy, w jaki sposób kolejni producenci sprzętu rolniczego je udoskonalali.


Pierwsze ciągniki rolnicze

Historia ciągników rolniczych jest już bardzo długa. Pierwsze maszyny rolnicze, które można nazwać ciągnikami powstały mniej więcej w połowie XIX wieku. Oczywiście daleko im było do obecnie stosowanych maszyn. Tworzone w XIX wieku maszyny pełniące częściowo funkcje dzisiejszych ciągników były jeszcze maszynami parowymi, które charakteryzowały się bardzo dużą wagą (często sięgającą nawet 15 ton), niskim tempem jazdy i nie do końca łatwym sposobem obsługi.

Na pierwsze spalinowe ciągniki rolnicze trzeba było poczekać do początku XX wieku. Pierwsza seria takich ciągników trafiła do sprzedaży w 1901 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszymi ciągnikami były traktory marki Ursus, które trafiły do rolników już w 1922 roku.

Największą rolę w rozwoju technologii i w popularyzacji ciągników rolniczych odegrał jednak Henry Ford, który już w 1917 roku wypuścił na rynek pierwszą serię produkowanych w swoich fabrykach ciągników, a później przez lata je popularyzował i w taki sposób obniżał koszty ich produkcji, a więc i późniejsze ceny, że z czasem mogło sobie na nie pozwolić coraz więcej osób.  


Szybki rozwój technologii

Prawdziwy rozwój ciągników rolniczych nastąpił jednak dopiero po II wojnie światowej. Lata powojenne okazały się bardzo ważne dla mechanizacji rolnictwa. Wcześniej sprzedawane ciągniki rolnicze były głównie maszynami gąsiennicowymi lub półgąsiennicowymi. Po wojnie zaczęto budować ciągniki, które poruszały się na oponach niskiego ciśnienia i dzięki temu stały się dużo bardziej funkcjonalne i można je było zastosować w różnych warunkach i na różnych rodzajach terenu. Z czasem zaczęto również produkować dużo mniejsze ciągniki kompaktowe, które charakteryzowały się dużo mniejszym ciężarem, dzięki czemu mogły też mieć mniejszą moc. Rozwój  branży przez lata skutkował tworzeniem coraz lepszych i coraz wydajniejszych nie tylko rodzajów, ale też modeli ciągników rolniczych.


Charakterystyka nowoczesnych ciągników rolniczych

Nowoczesne ciągniki rolnicze to już szereg różnego typu maszyn, które są dostosowywane do wykonywanie różnego typu prac. Twórcy dzisiejszych ciągników rolniczych zwracają uwagę już nie tylko na funkcjonalność oferowanych maszyn, ale również na to, żeby zapewniały one jak największy komfort obsługującym je osobom.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Agromarket w Jaryszkach, która jest jednym z największych w Polsce sprzedawców nowoczesnych maszyn rolniczych wielu polskich i zagranicznych producentów: W Polsce dostęp do nowoczesnych ciągników rolniczych nastąpił dopiero w latach 90., czyli po upadku komunizmu. Wcześniej nasi rolnicy mieli możliwość korzystania jedynie z polskich maszyn lub z maszyn pochodzących z innych krajów bloku wschodniego. Dziś mają możliwość kupowania ciągników pochodzących od wielu najbardziej cenionych na rynku producentów. W naszej ofercie znajdują się m.in. rewelacyjne niemieckie ciągniki rolnicze Deutz-Fahr oraz włoskie ciągniki Lamborghini. Są to maszyny charakteryzujące się najwyższą możliwą wydajnością i gwarantujące ogromną wygodę podczas codziennej pracy.

Obecnie dostępne ciągniki rolnicze to bardzo dużo rodzajów różnego typu urządzeń, które zostały stworzone z myślą o wykonywaniu różnego typu prac. Sama niemiecka firma Deutz-Fahr, która cieszy się w naszym kraju bardzo dużą renomą i popularnością w śród rolników oferuje około 10 różnego typu ciągników o mocy od 65 do nawet 340 KM. Rozpiętość jest więc gigantyczna!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas