Materiał Partnera Ekologiczne mieszanki traw. Czym się cechują?

Ekologiczne mieszanki traw. Czym się cechują?

Z każdym rokiem rolnictwo ekologiczne w Polsce staje się coraz bardziej popularne, a my coraz częściej sięgamy po ekologiczne produkty i coraz bardziej zwracamy się ku naturze. Nie byłoby jednak ekologicznych gospodarstw, gdyby nie materiał siewny, w którym bardzo istotną rolę odgrywają ekologiczne mieszanki traw. Czym się one wyróżniają i dlaczego są tak ważne?

Rolnictwo ekologiczne

Ideą gospodarstwa ekologicznego jest powrót do tradycyjnych i naturalnych metod uprawy roli. A zatem w takich gospodarstwach w celu użyźniania gleby stosowane są nawozy zielone, obornik i kompost. Do walki ze szkodnikami, chwastami czy chorobami roślin zaś wykorzystywane są metody biologiczne. Rosnące na polach drzewa i krzewy, wycinane są tylko w przypadku konieczności, a gleba w celu ochrony poddawana jest możliwie płytkiej orce.

Podobne zabiegi mają miejsce również w procesie tworzenia materiałów siewnych, a w tym i ekologicznych nasion traw. Nie byłoby bowiem gospodarstwa ekologicznego bez mieszanek traw ekologicznych.

Ekologiczne mieszanki traw to podstawa

Aby móc sprzedawać produkty EKO takie jak np. mleko czy sery, gospodarstwa rolne muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Te zaś mogą uzyskać tylko w przypadku spełnienia bardzo restrykcyjnych wymagań, do których należy m.in. właściwie żywienie zwierząt, w tym przypadku krów i kóz. Jednym słowem bez certyfikowanych ekologicznych mieszanek traw nie ma certyfikowanych ekologicznych produktów.

Czym wyróżniają się ekologiczne mieszanki traw?

Na ekologiczne mieszanki składają się najwyższej jakości nasiona traw, które pochodzą z najlepszych gospodarstw, posiadających certyfikaty EKO. W tego typu gospodarstwach uprawa prowadzona jest pod rygorystycznym nadzorem specjalnych jednostek certyfikujących – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Agronas, oferującej ekologiczne mieszanki traw.

Jakie nasiona z reguły wchodzą w skład takich mieszanek?

W skład naszej mieszanki ekologicznej wchodzą nasiona traw oraz koniczyny łąkowej, które zostały wyhodowane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi w rolnictwie ekologicznym normami. I tak znajdziemy w niej kostrzewę czerwoną i łąkową, kupkówkę pospolitą, życicę trwałą i westerwaldzką oraz koniczynę łąkową. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się m.in. w przypadku traw kośnych oraz traw na łąki i pastwiska – tłumaczy nasz rozmówca.

Ekologiczne mieszanki traw – gdzie można je kupić?

Wysokiej jakości ekologiczny materiał siewny oferują profesjonalne firmy takie jak Agronas, które od lat specjalizują się w dostarczaniu certyfikowanych mieszanek traw o szerokim zastosowaniu. Właściwie wyhodowany przez nie materiał siewny gwarantuje prowadzenie ekologicznego gospodarstwa, spełniającego wszystkie konieczne wymogi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas