Materiał Partnera
Dlaczego warto stosować dodatki paszowe dla świń?

Dlaczego warto stosować dodatki paszowe dla świń?

Dodatki paszowe definiujemy jako substancje, preparaty lub drobnoustroje, które celowo są dodawane do dawek żywieniowych, by uzyskać konkretne efekty, na przykład poprawić zapach, smak, walory dietetyczne, czyli zwiększyć użyteczność pokarmową paszy. Mogą również wydłużać okres trwałości paszy. Uzupełniające mieszanki paszowe o właściwościach mineralno-resorbujących, na których skupimy się w naszym artykule, to środek na biegunkę dla trzody chlewnej – alternatywa dla antybiotyków, które mogą mieć szkodliwe działanie. Działanie tych mieszanek zostało szczegółowo przebadane, więc ich zastosowanie jest całkowicie bezpieczne. Mieszanki nie tylko wspomagają organizm zwierząt w walce z biegunką – omówimy tę kwestię dokładnie.

Co to jest BENTAWET P?

BENTAWET P to uzupełniająca mieszanka paszowa dla trzody chlewnej, która jest szczególnie wskazana jako zabezpieczenie osłonowe prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym oraz przy przerzutach, przy zakupie warchlaków i prosiąt od różnych hodowców. To produkt, który nie zawiera dioksyn, a jego skład jest bardzo prosty: glinokrzemiany, tlenek cynku oraz dodatki smakowo-zapachowe, czyli cukier, kora dębu i ziele tymianku. Producent, czyli Wytwórnia Mieszanek Mineralnych i Dodatków Paszowych S.C. z Piły zaleca, by nie stosować mieszanki z paszą, która zawiera więcej niż kilogram cynku na tonę produktu. Przeciętna dawka BENTAWETU P dla prosiąt i warchlaków to 2,5 kg na 100 kg paszy. Produkt może być podawany prosiętom osłonowo przed odsadzeniem przez 3-6 dni, a następnie po odsadzeniu przez 10-14 dni – podajemy po jednej łyżce stołowej 1-2x dziennie, dodając do suchej lub mokrej paszy. Zaleca się, by przez 14 dni podawać taką dawkę po zakupie prosiąt lub warchlaków od różnych hodowców do dalszego tuczu. BENTAWET P można podawać również lochom, by poprawić ich mleczność, przez 12-14 dni przed porodem – podajemy czubatą łyżkę stołową (czyli około 15-20 g) 1-2x dziennie, również do paszy suchej lub mokrej.

Jakie działanie ma BENTAWET P?

Jak zostało wspomniane we wstępie, mieszanka skutecznie zwalcza biegunkę u świń. BENTAWET P kolonizuje kosmki jelitowe, przez co utrudnia zasiedlanie bakteriom, które powodują luźny kał. Dodatkowo mieszanka pochłania toksyczne aminy i toksyny bakteryjne, reguluje poziom gospodarki kwasowej – przy zwiększonej ilości kwasów tłuszczowych w żwaczu glinokrzemiany wchłaniają je. Glinokrzemiany mają pozytywny wpływ na wchłanianie paszy, przyrost masy żywej oraz mleczność. Dzięki glinokrzemianom w mieszance, zawyża się zdolność wymiany kationowej, co wynika ze zwiększonej ilości załamań w sieci krystalicznej. Zwiększa to skuteczność działania w przewodzie pokarmowym. BENTAWET P stanowi źródło pokrycia zapotrzebowania zwierząt na mikroelementy. Stosowanie dodatków paszowych dla świń ma więc wiele zalet, dlatego warto je stosować – są skuteczne i bezpieczne. 

Podziel się