Artykuł sponsorowany Dlaczego świerk to idealna choinka bożonarodzeniowa?

Dlaczego świerk to idealna choinka bożonarodzeniowa?

Tradycja przystrajania drzewka w okresie świąt Bożego Narodzenia na stałe zakorzeniła się w naszej kulturze. Zazwyczaj nasza choinka zostaje świerk, rzadziej są to inne gatunki drzew iglastych. Dlaczego to właśnie świerk jest idealną choinką i gdzie znajdziesz piękne okazy tego drzewa? Dowiedz się więcej o drzewkach bożonarodzeniowych i ich historii.

Drzewko bożonarodzeniowe

Choinka to tradycyjny element świątecznego wystroju domu. Kojarzy się nieodłącznie ze świętami Bożego Narodzenia, jednak przystrajanie zielonych drzewek ma wieloletnią tradycję, sięgająca czasów przed Chrystusem.

W polskich domach zazwyczaj jako drzewko bożonarodzeniowe wykorzystuje się świerk, ze względu na fakt, że jest drzewem zielonym przez cały rok. Na choinkach wiesza się różnego typu ozdoby – lampki choinkowe, łańcuchy, bombki, a nawet przyozdabia je sztucznym śniegiem. Tradycyjnie na czubku drzewa znajdować powinna się gwiazda, symbolizująca Gwiazdę Betlejemską.

Dawniej tradycja nakazywała, by gospodarz własnoręcznie wycinał drzewo iglaste w lesie i przynosił je do domu wczesnym rankiem. Na szczęście praktyka te jest obecnie zabroniona, a przepiękne drzewka zakupić można u hodowców.

Świerk – wyjątkowe drzewo iglaste

Świerk, czyli Picea A. Dietr to wiecznie zielone drzewo iglaste, zaliczane do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Rodzaj ten obejmuje ponad 35 gatunków i spotkać go można praktycznie na całym świecie. W naszym kraju naturalnie występuje jedynie jedna jego odmiana – jest to świerk pospolity, czyli Picea abies. Liczne gatunki uprawiane są jednak jako użytkowe, w tym jako drzewka ozdobne.

Świerki to najpopularniejsze drzewa, wykorzystywane jako choinki, czyli drzewka strojone z okazji świąt. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu świerk zwyczajny lub świerk srebrny (świerk kłujący), hodowany w szkółkach drzew, takich jak Gospodarstwo Rolne Piotra Piórkowskiego, gdzie znaleźć możesz zdrowe i piękne okazy tych drzew.

Zapach świerku nie tylko przypomina nam o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, ale również wykazuje właściwości zdrowotne, dzięki naturalnym olejkom eterycznym – ma również działanie odprężające i relaksujące.

Świerki są również ważnym źródłem drewna mającym szerokie zastosowanie. Stosowane są także do lecznictwa i wyrobu napojów alkoholowych, natomiast ich korzenie wykorzystywane są w plecionkarstwie.

Co, jeśli nie świerk?

Poza świerkiem rolę drzewka bożonarodzeniowego w Polsce często pełni również jodła, a dokładniej jodła kaukaska. Jest to zimozielone drzewo iglaste o szlachetnym wyglądzie – gęste i rozłożyste, o głębokim odzieniu zieleni. Posiadanie tego drzewka w domu ma  działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe oraz antybakteryjne, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zachorowania.

Również sosna, która dość rzadko staje się choinką, ma swoje zalety – jej aromat podobno  wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas