Materiał Partnera Czym jest zrywka drewna i jak się ją wykonuje?

Czym jest zrywka drewna i jak się ją wykonuje?

Drewno okrągłe jest wykorzystywane w różnych branżach – sprawdza się chociażby w budownictwie, ale stanowi także surowiec tartaczny. Nic zatem dziwnego, że zapotrzebowanie na ten materiał jest spore. W celu jego uzyskania wykonuje się tzw. zrywkę drewna. Jest to zespół czynności, jakie wykonuje się tuż po wycięciu drewna okrągłego. Czym w tym zakresie zajmują się specjalistyczne firmy?

Zrywka, czyli transport drewna

Miejsca, w których dochodzi do wycinania drewna okrągłego, są przeważnie usytuowane w trudnym terenie. Z tego względu załadowanie materiału na przystosowany do tego samochód ciężarowy jest niełatwe – pojazd nie poradzi sobie z wjazdem do gęstego, położonego na nierównym gruncie lasu. W takiej sytuacji realizowana jest właśnie zrywka drewna. Są to czynności polegające na przetransportowaniu drewna okrągłe od momentu jego wycięcia, aż po dostarczenie do miejsca odbioru, czyli klienta.

Co ciekawe, podczas całego procesu wycinki drzew, to właśnie zrywka stanowi nie tylko największą trudność, ale jest też najkosztowniejsza. Jeśli jednak skorzystamy z oferty sprawdzonych firm zajmujących się tego typu czynnościami, uda nam się na atrakcyjnych warunkach przetransportować drewno okrągłe do klienta. Usługi Leśne Dariusz Łapiński to przedsiębiorstwo od wielu lat zajmujące się zrywką drewna i wycinką. Spore doświadczenie w połączeniu z dostępem do nowoczesnego sprzętu sprawia, że prace przy zrywce przeprowadzane są szybko i stosunkowo niskim kosztem. W jaki dokładnie sposób można je zrealizować?

Dopasowanie odpowiedniej metody zrywki drewna

Lasy, w których drzewa przeznaczone są do wycinki, nierzadko znajdują się w górzystym, nierównym terenie. Pnie określane jako drewno okrągłe to przeważnie elementy o dużej masie, co również utrudnia ich transportowanie i składowanie. Z tego względu coraz częściej do zrywki drewna wykorzystuje się pojazdy mechaniczne, w tym np. ciągniki. Rzadziej prace w tym zakresie realizuje się metodą manualną lub z użyciem koni. Wciąż popularne jest również stosowanie tzw. grawitacyjnej zrywki drewna.

Najefektywniejsze jest jednak wykorzystanie wspomnianych ciągników i wyciągarek. Taki sposób przeprowadzenia zrywki pozwala na szybkie i stosunkowo proste układanie drewna okrągłego w jednym miejscu, co ma spore znaczenie w kontekście skrócenia czasu realizacji zlecenia. Następnie w ramach zrywki drewna pozyskany materiał ładuje się na przystosowane do tego celu pojazdy, za pomocą których przewozi się pnie do docelowego składu – najczęściej usługi obejmują dostarczenie bezpośrednio do klienta.

Opracowanie:

Usługi Leśne Dariusz Łapiński

Łajsy 35A

  • tel. 602 103 401

Podziel się