Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się kombajny przeznaczone do pracy na stokach?

Czym charakteryzują się kombajny przeznaczone do pracy na stokach?

Żniwa najbardziej kojarzą się z rozległymi równinami i pracującymi na nich maszynami rolniczymi. I choć widok ten jest charakterystyczny dla zdecydowanej większości obszarów naszego kraju, to należy jednak pamiętać, iż są również miejsca, gdzie pola uprawne znajdują się na stokach lub wzniesieniach. Aby tamtejsze zbiory mogły przebiegać sprawnie i bezpiecznie, wymagane jest zastosowanie specjalistycznie zaprojektowanych kombajnów. Co warto o nich wiedzieć?

Jak skompensować nachylenie terenu?


Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się do aż tak oczywiste, ale w przypadku pracy kombajnów, znaczne nachylenia terenu traktowane są w kategoriach warunków ekstremalnych. Problem wiąże się przede wszystkim z ogromną masą pojazdu, która wynosić może nawet kilkanaście ton – wraz z całym oprzyrządowaniem. Największym wyzwaniem, przed jakim musieli stanąć projektanci i inżynierowie, było zapewnienie maszynie odpowiedniej przyczepności. To bardzo istotny czynnik, ponieważ kombajn rolniczy powinien poruszać się w sposób możliwie liniowy. Ewentualny poślizg któregoś z kół mógłby ten proces znacząco utrudnić.

Każde nachylenie terenu można skompensować zwiększeniem mocy jednostki napędowej. Jednakże, czy ogromne zwiększenie spalania paliwa rzeczywiście jest tym, czego potrzebują rolnicy? Oczywiście, że nie. Dlatego właśnie zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcono układowi zawieszenia, a w zasadzie – zaprojektowaniu systemów umożliwiających natychmiastową zmianę jego właściwości. Co zatem mają do wyboru potencjalni klienci?

Co gwarantuje nowoczesny układ napędowy kombajnu?


Niezwykle skutecznym rozwiązaniem okazało się opracowanie technologii poziomowania osi tylnej. System Extra Balance wynaleziony przez niemiecką firmę Deutz-Fahr okazał się więcej niż przełomowy. Kombajny w niego wyposażone z łatwością mogą poradzić sobie z nachyleniami terenu aż do 28% w poprzek stoku, do 22% w kierunku jazdy równolegle do stoku oraz do 5% w trakcie jazdy w dół.

Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak fakt, iż operator może sterować wypoziomowaniem zawieszenia prosto z kabiny za pomocą jedynie kilku przycisków. To wyjątkowo praktyczne w sytuacji, w której pole uprawne charakteryzuje się znacznymi różnicami w ukształtowaniu terenu. Trzeba także wyraźnie podkreślić, iż równomierne rozłożenie masy między kołami jezdnymi sprawia, że kombajn zachowuje optymalne właściwości trakcyjne w każdych warunkach. Nad całkowitym bezpieczeństwem osoby znajdującej się w kombajnie czuwa również napęd na wszystkie koła.

Aby w pełni zrozumieć lub nawet zobaczyć funkcjonowanie technologii, warto skorzystać z fachowego doradztwa firmy Invest-Rol Sprzedaż i Serwis Maszyn Rolniczych, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia klientom obsługę na najwyższym poziomie. Wszyscy zainteresowani zakupem kombajnów przeznaczonych do pracy na stokach mogą liczyć tutaj nie tylko na atrakcyjne warunki cenowe, ale także kompleksowe wsparcie serwisowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas