Artykuł sponsorowany Czy zaprawianie nasion jest konieczne?

Czy zaprawianie nasion jest konieczne?

Zaprawianie nasion jest zabiegiem, który przed wysiewem stosuje wielu rolników. Odpowiednia zaprawa jest bardzo ważna, ale czy zawsze zaprawianie nasion jest konieczne? Warto wiedzieć, jakie są zalety zaprawiania i co może się stać, jeśli tego zabiegu nie przeprowadzimy.

Dlaczego trzeba zaprawiać nasiona?

Zaprawianie nasion wykonuje się przy pomocy specjalnych zapraw rolniczych, które w swoim składzie zawierają między innymi środki grzybobójcze. Środki te zabezpieczają siewki przed grzybami i innymi chorobami, które mogłyby doprowadzić do obumarcia siewki. Zaprawianie ziarna pozwala pozbyć się chorób i patogenów, które mogą być przenoszone z ziarnami albo bytować w gruncie, jest to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się problemów z chorobami grzybowymi na nasionach i siewkach. Najczęstszym problemem, z którym można spotkać się przy wysiewie niezabezpieczonych siewek, jest zgorzel przedwschodowa i powschodowa siewek, powodowana przez grzyby z rodzaju Fusarium. Odpowiednie zaprawienie nasion pozwala pozbyć się tego problemu.

Czy trzeba zaprawiać wszystkie nasiona? W sklepach rolniczych zazwyczaj można kupić nasiona, które już zostały poddane zaprawieniu, więc nie ma potrzeby ponownego przeprowadzania zabiegu. Skąd wiadomo, że dana partia nasion jest zaprawiona? Na opakowaniu nasion umieszczona powinna być nalepka lub karteczka informująca o tym, kiedy zaprawa została wykonana i jakich środków użyto. Jeśli jednak wysiewamy nasiona własne lub kupujemy nasiona rolnicze od innego rolnika, to wykonanie zaprawienia jest konieczne.

Jakie są metody zaprawianie nasion?

Zaprawianie przeprowadzić można przy pomocy naturalnych środków, takich jak gorąca woda, wyciąg z cyprysa czy sok z cebuli, ale ich skuteczność jest daleka od idealnej, a do tego zaprawianie wymaga wiele pracy i jest uciążliwe. Dla optymalnego zaprawienia najlepiej używać sprawdzonych środków grzybobójczych, które dają gwarantowany efekt.

Jak mówi nam właściciel sklepu z nasionami, zaprawami i środkami ochrony roślin Obrol, większość osób wybiera wygodne zaprawy w formie proszku, do którego dodaje się wody. Na rynku dostępne są także zaprawy do nasion w płynie lub zawiesinie. Ten sposób zaprawiania nazywany jest bejcowaniem. Zaprawa zazwyczaj ma jaskrawy, różowy kolor, co jest przydatne przy domowym zaprawianiu -  można sprawdzić, czy wszystkie nasiona zostały pokryte zaprawą. Bardziej zaawansowane metody, takie jak powlekanie czy inkrustowanie nasion wymagają specjalistycznego sprzętu oraz zastosowania dodatkowych środków do zaprawiania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas