Materiał Partnera Co warto wiedzieć o rozrzutnikach obornika?

Co warto wiedzieć o rozrzutnikach obornika?

Wśród maszyn rolniczych mamy do wyboru między innymi rozrzutnik obornika, który bardzo ułatwia uprawę roślin, do której niezbędny jest nawóz, bowiem służy on do rozwożenia, mielenia oraz rozrzucania kompostu, torfu, nawozów zielonych oraz obornika. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Jaka jest jego budowa? Dowiedz się o tym w poniższym artykule.

Układ jezdny

To jedna z kluczowym części, bowiem owe maszyny służą często do transportowania bardzo dużych i ciężkich surowców. Mamy do wyboru kilka rodzajów rozrzutników obornika, które różnicują się pod względem charakterystyki układu jezdnego, a są to:

  • Rozrzutniki obornika z układem jezdnym typu tandem - W nowszych modelach ograniczana jest ilość osi układu jezdnego, koła są znacznie mniejsze niż w układzie jezdnym z osią pojedynczą

  • Rozrzutniki obornika z osią pojedynczą połączoną kołami o sporych gabarytów średnicy – które stanowią większość dzisiejszych modeli. Ważnym elementem układu jezdnego są koła. Zazwyczaj posiadają one bieżnik rolniczy, czyli taki, który spotykamy w oponach ciągnikowych. Koła te niestety nie są amortyzowane.  

Zalety osi pojedynczej z dużymi kołami

Do zalet tego rozwiązania należy stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na moc oraz znacznie lepsze sterowanie pojazdem niż to, z którym mamy do czynienia w maszynach typu tandem.

Zalety układów jezdnych typu tandem

Do zalet tego typu układu należy możliwość ulepszenia maszyny, dzięki użyciu skrętnej osi,  pakowna skrzynia ładunkowa o nieograniczonej szerokości, a także duża stabilność podczas pracy.

Skrzynia ładunkowa

To kolejny po układzie jezdnym kluczowy element rozrzutnika obornika. Jeśli chodzi o skrzynię ładunkową, to do dyspozycji mamy:

  • Skrzynię ładunkową ze stali

  • Skrzynię ładunkową z grubej blachy

  • Skrzynię ładunkową z drewnianych desek – cechuje ją najmniejsza trwałość w styczności z nawozami naturalnymi.

Kolejny podział dotyczy specyfiki burty i tu wyróżniamy:

  • Skrzynię ładunkową z otwieraną burtą – można taki model wykorzystać w charakterze przyczepy

  • Skrzynię ładunkową z sztywną burtą – występuje najczęściej w rozrzutnikach o sporej ładowności.

Wnętrze skrzyni ładunkowej

Jeśli chodzi o wnętrze skrzyni ładunkowej, to jednym z jej części jest tzw. przenośnik łańcuchowy podwójny (składa się on z dwóch przenośników)- to właśnie ten rodzaj stosuje się zazwyczaj w rozrzutnikach o średniej ładowności.

Zabezpieczenia

Nie można zapominać o zabezpieczeniach ładunku w postaci zasuw, a także osłon adaptera.

Gdzie można zakupić rozrzutnik obornika?

Tego rodzaju maszyny wysokiej jakości mogą Państwo nabyć w sklepie rolniczo -technicznym Garbi – Rol, którego pracownicy dysponują niezbędną wiedzą i chętnie udzielą Państwu porady dotyczącej sprzedawanego asortymentu.

Podziel się