Artykuł sponsorowany Co ma wpływ na jakość plonów?

Co ma wpływ na jakość plonów?

Na obfitych plonach zależy każdemu, bez względu na to, czy jest się amatorem i uprawia kilka zagoników w przydomowym ogródku, czy też dużym producentem warzyw. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach największy wpływ ma sposób uprawy, a dopiero w drugiej kolejności czynniki środowiska. Na co należy zwracać szczególną uwagę, aby uzyskać zadowalające plony?  

Przygotowanie gleby 

Przygotowanie gleby ma ogromny wpływ nie tylko na wielkość plonów, ale także ich jakość. Ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze, które są wymagane do wzrostu poszczególnych gatunków roślin. W tym celu stosuje się nawozy naturalne (np. obornik) oraz nawozy mineralne. Dodawane w odpowiedniej ilości nie mają negatywnego wpływu na jakość uprawy, a ich jedynym zadaniem jest stymulowanie prawidłowego wzrostu. Ważne jest także stosowanie zabiegów mechanicznych, mieszających i spulchniających glebę. Dopiero po stworzeniu optymalnych warunków można rozpocząć sianie.  

Dobry materiał siewny 

Drugim czynnikiem mającym wpływ na jakość upraw jest dobry materiał siewny. Słabej jakości nasiona po prostu nie wykiełkują. Powinny być odpowiednio składowane i zabezpieczone przed wilgocią i innymi niebezpiecznymi czynnikami np. drobnoustrojami. Najlepszy materiał siewny jest również wzbogacony o składniki, które chronią go już w glebie i zapewniają mu dodatkowe odżywienie. Polecanym producentem nasion jest między innymi firma Selecta, która od ponad 20 lat zajmuje się dostarczaniem materiału siewnego do sklepów oraz dużych producentów warzyw. 

Pielęgnacja rosnących roślin 

Nie wolno zapominać też o regularnym pielęgnowaniu warzyw w czasie całego okresu wzrostu. Zagony powinny być oczyszczone z chwastów. W tym celu można stosować odchwaszczanie mechaniczne lub herbicydy. Środki chemiczne sprawdzą się również w walce z owadami (insektycydy) oraz grzybami (fungicydy). Należy jednak pamiętać, aby zawsze stosować środki bezpieczne dla zdrowia, które są przystosowane do pielęgnacji roślin jadalnych.  

Czynniki zagrażające uprawom i sposoby ich zwalczania: 

  • Ulewy – nadmiar wody jest równie szkodliwy, jak jej niedobór. Na terenach narażonych na podtopienie warto zastosować odprowadzenie wody np. do pobliskich rowów. 
  • Susze – w tym wypadku pomoże tylko intensywne nawadnianie, niestety generuje to dodatkowe koszty.  
  • Wiatr – najlepszą naturalną osłoną są drzewa.  
  • Zwierzęta – uprawy można ogrodzić lub wykorzystać różnego rodzaju odstraszacze dzikich zwierząt. Bardzo dobrze sprawdzają się urządzenia emitujące dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale drażniące wrażliwy słuch zwierząt.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas