Materiał Partnera Charakterystyka siatek leśnych

Charakterystyka siatek leśnych

Siatki leśne pozwalają na tworzenie wyjątkowego rodzaju ogrodzeń. Choć w podstawowym zastosowaniu służą ochronie młodników przed leśną zwierzyną, istnieje szereg innych sposobów ich wykorzystania. Bardzo często używane są do zabezpieczania upraw przed dzikimi zwierzętami. Z kolei siatki leśne rozciągane wzdłuż ruchliwych dróg chronią właśnie zwierzęta, dla których wtargnięcie na jezdnię może skończyć się tragicznie.

Siatka leśna i jej przeznaczenie

Jelenie, sarny, dziki, a nawet wilki i zające, które zamieszkują tereny leśne, są ważnym elementem ekosystemu. Jednak ich obecność, choć oczywista i jak najbardziej wskazana, w niektórych sytuacjach oznacza poważne zagrożenie dla roślinności oraz zwierząt hodowlanych. Najprostszym sposobem na ochronę młodego lasu, ale też upraw rolniczych i pastwisk, jest budowa odpowiednich ogrodzeń. W tym celu wykorzystuje się właśnie siatki leśne.

Siatka leśna, w przeciwieństwie do zwykłej siatki ogrodzeniowej, musi chronić nie tylko odgradzany przy jej użyciu teren, ale też potencjalnych intruzów, czyli właśnie zwierzęta. I choć jej konstrukcja nie jest szczególnie skomplikowana, pozwala spełnić oba te wymogi – mówi specjalista ze sklepu Siatkowy.com.

Siatka leśna, czyli jaka?

Najbardziej charakterystyczną cechą siatek leśnych jest układ i kształt oczek, biegnących w rzędach równolegle do podłoża. Wielkość prostokątnych oczek tworzących niższe rzędy jest z najczęściej mniejsza. Zagęszczenie siatki u podłoża służy stworzeniu skutecznej bariery dla najmniejszych zwierząt, takich jak np. zające, które stanowią szczególne zagrożenie dla zagonów warzywnych i dla sadów.

Ważną właściwością siatek leśnych jest duża sprężystość i elastyczność. Te cechy pozwalają zapobiegać powstawaniu urazów zwierząt, które mogą z dużą siłą i prędkością uderzyć o ogrodzenie. Jednocześnie elastyczność sprzyja szybkiemu montażowi siatki na słupkach, również na terenach nierównych i górzystych. Budowa ogrodzenia z siatki leśnej jest bardzo prosta, w związku z czym warto wybrać ją również wtedy, gdy szukamy tymczasowego rozwiązania.

Kolejną cechą siatek leśnych jest duża wytrzymałość. Wykonane z niej ogrodzenia muszą być odporne na próby sforsowania ich przez zwierzynę, ale także na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, a więc porywisty wiatr, deszcz i mróz oraz promieniowanie słoneczne.

Siatki leśne produkowane są w rozmaitych grubościach, różnią się między sobą również wysokością i wielkością oczek. Przy zakupie siatki istotne jest ustalenie, przed jakiego typu zwierzyną ma chronić zbudowane z niej ogrodzenie. Dla zabezpieczenia upraw przed zającami, warto więc sięgnąć po siatkę o najdrobniejszym splocie, z kolei dla ochrony przed dzikami wybieramy siatkę jak najmocniejszą.

 

 

Podziel się