Materiał Partnera Bydło w ewidencji ARiMR – co warto wiedzieć, gdy planujesz sprzedaż do skupu

Bydło w ewidencji ARiMR – co warto wiedzieć, gdy planujesz sprzedaż do skupu

Oznakowanie bydła to obowiązek każdego hodowcy. W ciągu 7 dni od momentu urodzenia zwierzę otrzymuje swój indywidualny numer, dzięki któremu można je bez trudu zidentyfikować. Co jednak w sytuacji, gdy planujesz sprzedać krowę lub cielaka do skupu? Wówczas również należy poinformować o tym ARiMR. Jak to zrobić, czy są określone terminy takich zgłoszeń? Jakich błędów należy unikać oraz czy trzeba taką sprawę osobiście uregulować w urzędzie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Każde zwierzę, takie jak krowa, byk czy cielę, ma swoją dokumentację hodowlaną, czyli inaczej – historię, dostępną w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Czym innym jest prowadzenie dokumentacji od podstaw, czyli od momentu narodzin, a nieco inaczej wygląda to w przypadku bydła importowanego. Dokumentacja krów czy cieląt importowanych jest dostarczana wraz z nimi i obejmuje wiele istotnych informacji dotyczących rasy, a także stosowne zaświadczenia, certyfikaty hodowlane, świadectwa pokrycia oraz wyniki przeprowadzanych badań.

Księga rejestracji i zgłoszenie faktu przemieszczenia zwierzęcia

Bydło mięsnych ras wymaga nie tylko paszportu dla każdej sztuki, ale też prowadzenia księgi rejestracji, którą należy przechowywać do 36 miesięcy po sprzedaży lub uboju. Taki dokument należy uzupełniać na bieżąco i od 1 stycznia 2006 roku jest to ustawowy obowiązek każdego hodowcy. Gotowe, edytowalne księgi można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a następnie regularnie uzupełniać o nowe informacje, zaświadczenia oraz dokumenty.

Kiedy dochodzi do sprzedaży, wywozu albo kupna bydła, obowiązkiem hodowcy jest dokonanie zgłoszenia faktu przemieszczenia zwierzęcia niezwłocznie w ciągu 7 dni. Nie trzeba osobiście odwiedzać lokalnego urzędu – dziś istnieje już możliwość wysłania informacji online. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, pomoże Ci przedstawiciel pobliskiego skupu, takiego jak PHU Albert Arciszewski. Brak zgłoszenia sprzedaży lub uboju to poważne zaniedbanie, które jest obecnie karane grzywną.

Umowa sprzedaży bydła

Sprzedaż bydła, podobnie jak każda inna transakcja pomiędzy firmami, wymaga przygotowania stosownych dokumentów, takich jak umowa kupna – sprzedaży, zawierająca najważniejsze dane dotyczące kupującego, sprzedającego, jak też ustalonych kwot i terminów odbioru zwierząt.

Zgłoszenie faktu sprzedaży albo uboju jest obowiązkiem właściciela bydła i ma on na to tylko 7 dni. Profesjonalne firmy zajmujące się skupem bydła wspierają hodowców w tych procedurach, dzięki czemu obie strony zyskują pewność, że w ewidencji ARiMR będą kompletne dane.

Opracowanie:

PHU Albert Arciszewski

Nasielsk , marsz. Piłsudskiego 52

  • tel. 502 368 319

Podziel się