Artykuł sponsorowany Błędy, które najczęściej pojawiają się w trakcie inkubacji jaj

Błędy, które najczęściej pojawiają się w trakcie inkubacji jaj

Inkubacja jaj to proces skomplikowany i złożony, który wymaga idealnych parametrów do odpowiedniego rozwoju zarodków. Wielu hodowców nie uzyskuje zamierzonych rezultatów produkcyjnych, gdyż powielają błędy, o których istnieniu niestety nie wiedzą. Z myślą o nich przygotowaliśmy listę wszystkich najczęściej popełnianych błędów podczas inkubacji jaj, które znacząco wpływają na całą produkcję.

Sterylność

Każde jajo, zanim trafi do inkubatora, musi przejść proces starannej dezynfekcji w celu pozbycia się bakterii oraz grzybów, które niekorzystnie wpłyną na jego rozwój. Sama dezynfekcja jaja jest jednak niewystarczająca. Kolejnym ważnym elementem jest wyczyszczenie inkubatora, w którym łatwo zalegają resztki z pozostałych inkubacji i powodują szybki rozwój kultur bakterii.

Temperatura

Powszechnie wiadomo, że jaja do rozwoju wymagają szczególnych warunków termicznych, a przede wszystkim wysokiej temperatury. I tutaj pojawia się popularny haczyk. Jeżeli temperatura przekroczy 42°C, dojdzie do obumarcia zarodka, zaś jeśli spadnie poniżej 20°C, nastąpi zahamowanie rozwoju. Jaka jest zatem idealna temperatura? Otóż wynosi ona 37,7°C  i stanowi perfekcyjne warunki rozwojowe dla zarodka.

Kiepska wentylacja

Wielu hodowców myśli, że zapewnienie odpowiedniej temperatury jest wystarczającym czynnikiem gwarantującym wyśmienity rozwój zarodków. Niestety jest to powszechnie powielany błąd ograniczający produkcję. Temperatura to jedno, a drugie to jej właściwe rozprowadzenie po całym inkubatorze. Do tego jest niezbędna dobra wentylacja, która rozprowadza ciepło równomiernie i każde jajo dostaje go dokładnie tyle samo.

Zbyt rzadkie obracanie jaj

Nie wystarczy tylko umieścić jaja w inkubatorze, zapewnić ciepło i wentylację, ale również należy je bardzo często obracać. Zmiana pozycji zapobiega przyrośnięciu zarodka do błon skorupowych, co niestety zdarza się bardzo często. Dlatego ważne jest obracanie każdego jaja co 1-3 godziny o 90 stopni.

Wilgotność

Oprócz temperatury niezwykle ważnym czynnikiem determinującym dobry rozwój zarodka jest wilgotność. Jajo w trakcie rozwoju oddaje sporo wody w zamian za tlen, co skutkuje spadkiem wagi. Konieczne jest pilnowanie, aby waga nie spadła o więcej niż 12%. Zbyt wysoka wilgotność prowadzi do nagromadzenia wody w jaju, a zbyt mała do jego wyschnięcia.

Pozostawianie zmarłych jaj

Jeżeli w trakcie prześwietlania zostaną zauważone jaja martwe, należy je natychmiast usunąć. W innym wypadku może dość do skażenia innych jaj, jak i całej aparatury inkubatora.

Znając najważniejsze zasady inkubacji jaj, nie pozostaje nic innego, jak wybór możliwie najlepszego inkubatora. Zdecydowanym pionierem w tej dziedzinie jest Heka Inkubator Sp. z o.o. z woj. lubuskiego. Prężnie rozwijająca się firma od 2004 roku oferuje nie tylko inkubatory lęgowe, ale również wszelkie artykuły do rozwoju i hodowli zwierząt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas