Materiał Partnera Agrokid, czyli traktor w wersji mini

Agrokid, czyli traktor w wersji mini

Sprawny ciągnik to niezbędny element wyposażenia każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Jednak nie każda praca wymaga dużego nakładu mocy – dużo ważniejsza może się okazać np. zwrotność urządzenia. Dlatego też na rynku dostępne są rozwiązania dla rolników szukających mniejszych, ale wciąż skutecznych maszyn. Jednym z takich rozwiązań jest Agrokid – traktor w wersji mini od marki Deutz-Fahr. Poznajmy go bliżej.

Silnik i napęd

Układ napędowy to najważniejszy element każdego traktora, dlatego omówimy go na początku. Traktor Agrokid dostępny jest w trzech wersjach – 210, 220 i 230.

Każda z nich wyposażana jest w czterocylindrowy silnik Mitsubishi, w zależności od modelu moc jednostki wynosi od 39 do 51 KM – mówi przedstawiciel firmy Agromarket Jaryszki - W wariantach 210 i 220 pojemność silnika wynosi 1500 cm3, w modelu 230 – 1760 cm3. Z kolei pojemność zbiornika paliwa to 28 litrów, choć można ją powiększyć zamawiając w ramach dodatkowego wyposażenia drugi zbiornik o pojemności 15 litrów. Agrokid wyposażany jest bazowo w zsynchronizowaną skrzynię biegów o 4 przełożeniach z 3 stopniami redukcji z mechanicznym rewersem. Opcją jest wybór wersji z dodatkowymi biegami do prac na bardzo niskich prędkościach.

Hydraulika

Traktor Agrokid wyposażony jest w pompę o stałym wydatku wynoszącym 30 l/min, standardowo połączoną z dwoma obwodami, możliwe jest jednak zamówienie modelu z trzema obwodami – w takim przypadku traktor wyposażany jest w szybkozłącza z tyłu, z przodu i centralnie. Wszystkie obwody sterowanie są niezależnymi dźwigniami. Każdy z podnośników ma różne parametry udźwigu – przedni, który jest opcjonalny może podnieść od 400 do 600 kg, maksymalny udźwig tylnego to z kolei 1200 kg. Agrokid wyposażany jest w dodatkowy układ z pompą o wydatku 15 l/min do hydrostatycznego wspomagania układu kierowniczego. Dzięki niemu Agrokid do pełnego zawrócenia wymaga promienia o długości 2,6 m. Za hamowanie traktora odpowiada układ hamulcowy zbudowany między innymi ze znajdujących się w osi tylnej tarcz pracujący w kąpieli olejowej.

Wyposażenie dodatkowe i cena

Agrokid dostępny jest z bogatym pakietem wyposażenia dodatkowego, który obejmuje m.in. układ klimatyzacji, koła do pracy w ogrodach, skrętne błotniki przednie, wspominany dodatkowy zbiornik paliwa. Cena traktora w znacznej mierze zależy od kilku czynników, między innymi wariantu, wyposażenia dodatkowego oraz wieku maszyny. Za modele z pierwszej ręki zapłacimy od około 90 do nawet 120 tysięcy złotych. Nie są to więc urządzenia tanie, jednak możliwość wykonywania przy ich pomocy łatwiejszych zadań, nie wymagających dużych nakładów mocy, przełoży się na mniejsze koszty eksploatacyjne.

Podziel się