Materiał Partnera Zastosowanie żurawi warsztatowych

Zastosowanie żurawi warsztatowych

Żurawie warsztatowe ze względu na swoje niewielkie rozmiary są adresowane do realizacji, które odbywają się na wcześniej określonym i ograniczonym terenie. Pozwalają one na udźwig niewielkich, w porównaniu do żurawi stoczniowych, elementów, tj. od kilkuset kilogramów do kilku ton. Jednak ze względu na to pozwalają na znaczne przyspieszenie pracy i transportowanie ładunków, do których przeniesienia potrzeba byłoby kilku dorosłych mężczyzn.

Rozmiary żurawi warsztatowych

Żurawie warsztatowe wyposażone są w wysięgniki od 5 do 10 metrów. Ich wysokość determinuje także ich udźwig. Mogą one utrzymać ładunek do ok. 6 ton, wtedy będzie to dotyczyć urządzenia osiągającego wysokość 10 metrów, tłumaczą pracownicy firmy Abus Carne produkującej urządzenia dźwignicowe.

Podstawowe rodzaje żurawików warsztatowych

Żurawie ze względu na umiejscowienie dzieli się na słupowe oraz przyścienne. Te pierwsze montuje się na podbudowie lub bezpośrednio na podłożu. Charakteryzują się one szerokim kątem obrotu wysięgnika, który w niektórych modelach umożliwia obrót dookoła własnej osi. Drugim wariantem żurawia warsztatowego są modele przyścienne. Mają one przede wszystkim funkcje wspornikowe i zazwyczaj adresowane są do większych ładunków.

Gdzie wykorzystuje się żurawie warsztatowe

Ten model żurawia sprawdza się w miejscach, gdzie działania transportowe muszą odbyć się w obrębie jednego stanowiska pracy. Nadaje się on do prac remontowych, ładunkowych oraz niezaawansowanych prac montażowych. Są one adresowane do pracy w pomieszczeniach o niedużej wysokości i charakteryzują się dużą siłą w stosunku do swoich rozmiarów. Mogą one być wyposażone zarówno w napędy ręczne, jak i mechanizm zdalnej obsługi ramienia.

Zalety niewielkich żurawi warsztatowych

Ze względu na jego mobilność, ale także kąt obrotu ramienia doceniany jest za swoją funkcjonalność i dużą możliwość manipulacji. Można się z nimi spotkać w halach produkcyjnych, magazynach warsztatach samochodowych, gdzie z powodzeniem zastępują także wózki widłowe, które nie posiadają możliwości podnoszenia ładunku na znaczną wysokość. Z powodzeniem mogą więc zastąpić niektóre urządzenia lub wspierać ich działanie.

Opracowanie:

Abus Crane Systems Polska Sp. z o.o.

Gliwice , Gaudiego 20

Podziel się