Materiał Partnera Zastosowanie zrębki drzewnej w ogrodnictwie

Zastosowanie zrębki drzewnej w ogrodnictwie

Zrębki drzewne są bardzo chętnie wykorzystywane w ogrodnictwie. Mianem tym określa się drobne kawałki drewna, które pozyskuje się w procesie rozdrabniania tego materiału przy użyciu rębarek i rozdrabniarek. Zrębki drzewne służą także do wyrobu pelletu i brykietu, jednak ogrodnicy cenią je z zupełnie innych powodów. Jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie zrębek drzewnych w ogrodzie?

Zrębki drzewne jako ściółka

Zastosowanie zrębek drzewnych do ściółkowania ma wiele zalet. Dzięki nim gleba staje się bardziej urodzajna. Zrębki drzewne skutecznie chronią uprawy przed zachwaszczeniem oraz utrzymują stałą temperaturę podłoża. Zapewniają też roślinom doskonałą termoizolację, ogrzewając glebę w czasie zimy, a ochładzając w okresie letnim. Ściółka ze zrębek drzewnych ogranicza nadmierne parowanie wody z gruntu, co pomaga utrzymać optymalną wilgotność podłoża. Warto wspomnieć, że sprzyja ona rozwojowi licznych mikroorganizmów, które użyźniają glebę w niezbędne składniki pokarmowe, dzięki czemu rośliny lepiej rosną i są zdrowsze.

Rośliny, które posiadają ściółkę z odpadów drzewnych są mniej podatne za zabrudzenia, gdyż nie mają bezpośredniego kontaktu z glebą. O ile nie ma to znaczenia w przypadku dekoracyjnych kwiatów posadzonych w rabacie, to jest to bardzo ważne chociażby w hodowli truskawek, malin, borówek amerykańskich, czy poziomek. Zastosowanie zrębki drzewnej ma duży wpływ na estetykę ogrodu. Dzięki niej teren wokół domu wygląda na bardziej zadbany i uporządkowany.

Jaka zrębka drzewna będzie najlepsza do ogrodu?

Przed położeniem ściółki w ogrodzie należy zorientować się, z jakim rodzajem odpadów drzewnych mamy do czynienia. Świeża zrębka z drzewa liściastego zawiera bowiem garbniki, które pochłaniają azot z gruntu, przez co hamują wzrost roślin. Najlepsza zatem będzie zrębka z drzew iglastych. Można ją stosować w ogrodnictwie nawet z pominięciem okresu kompostowania. Warto postawić na ściółkę zróżnicowaną gatunkowo, czyli taką, która zawiera w sobie różne gatunki drzew i krzewów, dodatek liści lub nawet kompostu. Taka mieszanka będzie dużo bardziej wartościowa dla gleby, kiedy ulegnie już rozkładowi na substancje organiczne.

Gdzie można zaopatrzyć się w zrębkę drzewną?

Dobrze, by zrębka drzewna do ogrodu pochodziła ze sprawdzonego źródła. Ściółkę godną polecenia znajdziemy np. w firmie „Emilia”, która zajmuje się skupem i sprzedażą odpadów drzewnych. Decydując się na zakup zrębki drzewnej od rzetelnego dystrybutora, możemy być pewni, że towar wolny będzie od odpadów komunalnych i substancji chemicznych, które mogą wykazywać negatywny wpływa na kondycję roślin hodowanych w ogrodzie.  

Opracowanie:

Emilia Piotr Giera

Stary Janków 47

Podziel się