Artykuł sponsorowany Zastosowanie tachometrów w przemyśle

Zastosowanie tachometrów w przemyśle

Tachometrami nazywamy urządzenia służące do pomiaru prędkości poruszających się ciał oraz substancji. Istnieje wiele rodzajów tachometrów i możliwości ich zastosowania, jednak najczęściej spotykaną odmianą tachometrów są urządzenia służące do pomiaru obrotów wału napędowego w silnikach mechanicznych. Co warto wiedzieć o tej grupie urządzeń pomiarowych?


Obsługa tachometru

Za pomocą tachometru możemy mierzyć prędkość obrotową i liniową – mówi ekspert z firmy GRADOS. Wynik pomiaru niekiedy ilustruje analogowa tarcza, jednak coraz częściej zastępuje ją cyfrowy wyświetlacz, zaś sam pomiar odbywa się z wykorzystaniem metody stykowej lub laserowej.

Nowoczesne tachometry to urządzenia o bardzo małych wymiarach, a więc kompaktowe. Najlepsze modele pozwalają na wyjątkowo precyzyjne rejestrowanie oraz kontrolę sygnałów z czujników bezdotykowych, które wytwarzają impulsy podczas zakłócania pola.

Oprócz cyfrowych wyświetlaczy takie tachometry mogą być wyposażone w interfejs, za pomocą którego urządzenie łączy się z komputerem, co z kolei pozwala na dokładne i proste programowanie parametrów pomiarowych. Co ciekawe, takie tachometry mogą też komunikować się z urządzeniami zewnętrznymi, by przekazywać im dane na temat uzyskanych pomiarów.

Po co przemysłowi tachometry?

Możliwość pomiarów prędkości obrotowej oraz liniowej ma olbrzymie znaczenie w większości sektorów przemysłu. Określenie prędkości liniowej jest ważne np. do kontroli działania urządzeń związanych z ruchem taśmy produkcyjnej. Z kolei pomiar prędkości obrotowej umożliwia kontrolę prawidłowości pracy silników, kół zębatych, tarcz pilarek i innych urządzeń, np. mieszających.

Najważniejsze zastosowania tachometrów

Nie sposób wymienić wszystkich obszarów zastosowań tachometrów, możemy natomiast pokusić się o wskazanie kilku najważniejszych. Jak wspomnieliśmy we wstępie, tachometry stosuje się do kontroli pracy silników, a zatem znajdziemy je w każdym samochodzie, traktorze, samolocie, czy pociągu – tachometry są ważne dla motoryzacji, gdzie nazywane są też obrotomierzami.

Nowoczesne tachometry wykorzystywane są również do kontroli wydajności urządzeń pracujących cyklicznie, takich jak prasy, zaciskarki, czy maszyny pakujące. Do tego celu niezbędne jest połączenie specjalnego czujnika na wejściu tachometru.

Ponieważ tachometry umożliwiają rzetelny pomiar prędkości przepływu, znajdują zastosowanie w rozmaitych instalacjach przesyłowych, gdzie ważna jest stała kontrola prędkości przepływu medium, a więc np. w wodociągach i oczyszczalniach, a także w branży spożywczej, np. przy produkcji napojów i produktów półpłynnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas