Artykuł sponsorowany Zastosowanie pomp zanurzeniowych

Zastosowanie pomp zanurzeniowych

Istnieje wiele różnych konstrukcji pomp, które opracowano z myślą o konkretnym zastosowaniu. Dzięki dobremu dopasowaniu do potrzeb mogą one uzyskiwać bardzo dobre parametry pracy, choć ich elastyczność nie zawsze jest duża. Przykładem urządzeń tego rodzaju są pompy zanurzeniowe, które idealnie nadają się wypompowywania cieczy z różnego rodzaju zbiorników. Mimo pozornie wąskiego spektrum zastosowań są one jednak bardzo użyteczne i praktyczne.

 

Budowa i działanie pomp zanurzeniowych

Pompa zanurzeniowa ma dość charakterystyczną konstrukcję, zwykle przypominającą walec. W jego górnej części znajduje się jednostka napędowa, dzięki której pompa może wykonywać swą pracę. Najczęściej spotyka się pompy zanurzeniowe wykorzystujące silniki elektryczne, jednak można też spotkać inne rozwiązania, np. pompy wykorzystujące napęd pneumatyczny. Silnik i elementy sterujące pracą urządzenia są zamknięte w szczelnej obudowie.

 

W dolnej części pompy znajduje się wirnik. Jest on umieszczony w obudowie, która jest od dołu odkryta. Dzięki temu obracający się wirnik ma bezpośredni kontakt z cieczą. Wirnik jest wyposażony w wyprofilowane łopatki. Obracając się, nadaje pompowanej cieczy pęd, kierując ją w stronę umieszczonego z boku obudowy wirnika odpływu.

Za sprawą swojej konstrukcji i elementowi tłoczącemu ciecz zamontowanemu w odkrytej części pompy jej zatkanie jest mało prawdopodobne, przez co nadaje się ona do wykorzystania również w przypadku cieczy zanieczyszczonych.

 

Pompa zanurzeniowa może być wyposażona w dodatkowe elementy przeznaczone do rozdrabniania zawieszonych w wodzie substancji. Mogą one być cięte za pomocą specjalnego noża lub rozdrabniacza młotkowego albo wirnikowego.

 

Najbardziej charakterystyczne dla pomp zanurzeniowych jest to, że działają, gdy są zanurzone w pompowanej cieczy. Dzięki temu mogą osiągnąć bardzo dobrą wydajność, unikając jednocześnie problemów spowodowanych zapychaniem czy kawitacją.

 

Do czego można stosować pompy zanurzeniowe

Choć zakres zastosowań pomp zanurzeniowych jest ze względu na ich konstrukcję dość wąski, to możliwych sposobów ich wykorzystania nie brakuje. Najczęściej pompy tego typu są używane do pompowania wody z różnych zbiorników. Ze względu na swoją odporność nadają się one zarówno do wody czystej, jak i mocno zanieczyszczonej.

 

Pompy zanurzeniowe można wykorzystywać przy czerpaniu wody ze studni, opróżnianiu basenów, zbiorników z deszczówką czy zmagazynowaną wodą. Sprawdzają się również przy odprowadzaniu wody z zalanych piwnic czy zagłębień. Można je wykorzystać również do przepompowywania szamb i innych ścieków.

 

Poza zastosowaniami „domowymi” pompy zanurzeniowe nadają się również do użytku w przemyśle. Mogą służyć do pompowania wody z drenaży, osuszaniu kamieniołomów czy głębokich wykopów. Pompy w specjalnych wykonaniach nadają się też do pracy w kopalniach – mówi specjalista z firmy Mechanizacja, zajmującej się urządzeniami pneumatycznymi i hydraulicznymi.

 

W przemyśle wydobywczym sprawdzają się zwłaszcza pompy, które nie powodują iskrzenia. Jest to ważne ze względu na stałe zagrożenie wybuchem. W takich warunkach szczególnie dobrze sprawdzają się pompy z napędem pneumatycznym, których działanie nie wymaga dostarczania do urządzenia energii elektrycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas