Materiał Partnera Zastosowanie, podział i rodzaje elementów złącznych (gwinty, rodzaje uszczelnienia)

Zastosowanie, podział i rodzaje elementów złącznych (gwinty, rodzaje uszczelnienia)

Elementy złączne wykorzystywane są do łączenia rur oraz przewodów elastycznych w całe instalacje, a ich parametry różnią się między sobą. Same złączki można podzielić na różne sposoby – przede wszystkim ze względu na rodzaje gwintów – ale również na rodzaj budowy, czyli ilości złączy (np. trójniki, czwórniki), również kąta ich nachylenia (45 st. lub 90 st.) i sposobu zastosowania (np. złącza manometrowe, wakuometrowe).

Jakie rodzaje gwintów wykorzystywane są w hydraulicznych elementach złącznych?

Prawidłowe dostosowanie gwintów w elementach złącznych przesądza o tym, czy daną instalację w ogóle da się szczelnie połączyć. W hydraulice siłowej stosuje się gwinty metryczne, jak i calowe – do ich najczęściej wykorzystywanych rodzajów należą:

Gwinty metryczne – stosuje się je do rur hydraulicznych oraz przewodów elastycznych ze stożkiem uszczelniającym 24 st. oraz pierścieniem zacinającym. Najczęściej ten rodzaj łączników wykorzystywany je do przyłączania sztywnych przewodów rurowych o średnicy od 4 mm do 42 mm. Rzadziej wykorzystywane są do łączenia przewodów elastycznych, wtedy zbudowane są z samego korpusu bez pierścienia.

Gwinty BSP i BSPT – znane również, jako gwint rurowy Whitwortha lub standard brytyjski. W BSP gwint ma budowę cylindryczną, a szczelność uzyskuje się za pomocą specjalnych uszczelek oraz stożka 60°. W BSPT gwint jest stożkowy, natomiast jego szczelność wynika ze zwężającego się kształtu.

Gwinty UNF – standardowo wykorzystywane są do przyłączy i łączników sztywnych przewodów rurowych o średniacy od 6 mm do 38 mm. Gwinty w łącznikach JIC wykorzystywane są również w sterowaniach pneumatycznych oraz hydraulicznych, oraz są elementem napędów. Łączone są z rurami zakończonymi stożkiem o koncie 74 st.

Gwinty ORFS – stosuje się je również przy przyłączach sztywnych przewodów rurowych o średnicach 6 mm do 38 mm. Wykorzystywane są w podobny sposób, jak gwinty UNF, różnią się jednak od nich budową – szczelność uzyskuje się przez ściśnięcie o-ringu, który znajduje się w rowku płaskiej powierzchni czołowej łącznika z gwintem zewnętrznym

Złączki, łączniki i przyłącza o wszystkich wskazanych gwintach znaleźć można u dystrybutorów specjalizujących się w hydraulice siłowej i pneumatycznej.

Zastosowanie elementów złącznych

Ze względu na różnorodność wykorzystania złączy hydraulicznych znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach hydrauliki siłowej i pneumatycznej. W przypadku węży przemysłowych, które wykorzystywane są do transportu sprężonych gazów, ale również produktów ropopochodnych, kruszyw czy płynów – złącza muszą być najwyższej jakości, w przeciwnym razie może dojść do nieszczelności.

Wykorzystywane są również we wszelkiego rodzaju zaworach – zarówno o budowie kulowej dwudrożne, trójdrożne, czterodrożne, jak i klasyczne zwrotno-odcinające. Wszystko zależy od danej instalacji oraz elementów, które chcemy do niej przyłączyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas