Artykuł sponsorowany Zastosowanie magnesów przemysłowych

Zastosowanie magnesów przemysłowych

Wielu osobom słowo „magnes” kojarzy się z niedużym kolorowym przedmiotem, który nie spada z lodówki lub tablicy biurowej, a w dodatku może na nich przytrzymać np. kartkę papieru. Jest to jednak mniej niż wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o wykorzystanie różnych typów magnesów. Znajdują zastosowanie zarówno w produkcji używanych na co dzień urządzeń, jak i w rozmaitych procesach technologicznych. Współczesny świat, jaki znamy, nie mógłby się bez nich obejść.

Magnesy neodymowe

Jednymi z najszerzej rozpowszechnionych są magnesy neodymowe, które swoją nazwę zawdzięczają obecności – obok żelaza i boru – właśnie neodymu. Magnes neodymowy jest w stanie utrzymać przedmiot 1,3 tys. razy cięższy od niego samego. Duża siła zostaje zachowana nawet przy niewielkich rozmiarach, stąd na przykład zastosowanie takich magnesów w budowie nowoczesnych komputerów, czujników czy zelektronizowanych maszyn produkcyjnych. Oprócz tego magnesy neodymowe znaleźć można m.in. w wykrywaczach metali, w sprzęcie muzycznym (głośniki, mikrofony), zabawkach mechanicznych, a także zamknięciach segregatorów.

Magnesy AlNiCo

Mimo dużej mocy magnesy neodymowe nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Znacznie trwalsze pod tym względem są magnesy AlNiCo, oprócz żelaza zawierające glin, nikiel i kobalt, na co wskazuje ich nazwa. – Są one też w stanie pracować w najwyższych ze wszystkich magnesów temperaturach – zaznacza ekspert z firmy Euromagnesy. Dzięki temu wykorzystuje się je chociażby w rozlicznych przyrządach pomiarowych, silnikach elektrycznych, prądnicach czy magnetronach (wchodzących w skład kuchenek mikrofalowych). Magnesy AlNiCo również znajdziemy w częściach głośników i mikrofonów albo przetworników gitarowych, ale też… w postaci magnesów żołądkowych dla bydła.

Magnesy ferrytowe

Inną alternatywą dla kruchych magnesów neodymowych są magnesy ferrytowe. To właśnie ten rodzaj magnesów wykorzystywany jest w szkołach, biurach czy jako pamiątka do przyczepienia na lodówce. To najtańszy rodzaj magnesów, którym można też nadać praktycznie każdą formę i rozmiar, co obok braku konieczności wykańczania determinuje ich szerokie zastosowanie. Znaleźć je można w generatorach, silnikach elektrycznych, sprzęgłach magnetycznych i hamulcach. Stanowią też istotne komponenty zabawek, kompasów, czujników pozycji i obracania, a także rozmaitych uchwytów i elementów mocujących.

Inne przykłady wykorzystania magnesów

Zastosowanie magnesów w przemyśle eliminuje konieczność stosowania klejów, taśm czy imadeł tam, gdzie dość często trzeba wymieniać niektóre elementy, wymagające skądinąd precyzyjnego zamocowania. Dobrym przykładem jest na przykład prasa drukarska, gdzie służący również do chwytania matrycy drukarskiej magnes ułatwia jej szybką wymianę.

Wśród ważnych funkcji magnesów wymienić też trzeba ich wykorzystanie w separowaniu elementów metalowych od innych substancji, przy czym chodzić może zarówno o np. opiłki, jak też chociażby mikroskopijne cząstki znajdujące się niekiedy w cieczach lub gazach. Separatory magnetyczne odgrywają istotną rolę w produkcji leków, przemyśle spożywczym, chemicznym, przetwórczym, aż po górniczy i wydobywczy – jak również w recyklingu i pozyskiwaniu surowców wtórnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas