Materiał Partnera Zastosowanie automatyki w sterowaniu przepompownią ścieków

Zastosowanie automatyki w sterowaniu przepompownią ścieków

Sprawnie działająca kanalizacja chroni nas przed skażeniem środowiska oraz groźnymi chorobami zakaźnymi, które rozwijają się w odpadach płynnych. Dlatego też stanowi ona bardzo ważny element infrastruktury zarówno miejskiej, jak i wiejskiej. Swoje zadanie może spełniać jednak jedynie wtedy, gdy jest ona funkcjonalnie skonstruowana. To oznacza między innymi wyposażenie w zautomatyzowaną przepompownię ścieków.

Rola przepompowni ścieków

Przepompownia ścieków to istotny element instalacji kanalizacyjnej. Odpowiada ona za tłoczenie płynnych odpadów i jednocześnie wymusza ich ruch w określonym kierunku, liniowym czy też na wyższy poziom. Dzięki niej zarówno ciecz, jak i osady nie zatrzymują się, blokując światło rur kanalizacyjnych. W zależności od wielkości oraz zasięgu działania przepompowni możemy wyróżnić pompownie:

  • przemysłowe,
  • komunalne,
  • sieciowe,
  • strefowe przydomowe,
  • pracujące przy oczyszczalni ścieków.

W związku z tym firmy zajmujące się projektowaniem oraz montażem systemów kanalizacji ciśnieniowej, wśród nich firma INWAP, swoje usługi kierują do klientów indywidualnych, instytucjonalnych, zakładów produkcyjnych, a także władz administracyjnych. Warto przy tym zaznaczyć, że przepompownia może zostać użyta nie tylko do przemieszczania odpadów płynnych, ale też wód drenażowych. Przepompownia ścieków pod względem budowy kwalifikowana jest jako urządzenie zbiornikowo-tłoczne wyposażone w armaturę hydrauliczną, elementy instalacji oraz system sterowania. To ten ostatni odpowiedzialny jest za jej prawidłową pracę oraz pompowanie ścieków w określonym tempie.

Nowoczesne systemy kanalizacji

Systemy automatyki i sterowania stanowią podstawę funkcjonowania rozmaitych instalacji, z jakich korzystamy w codziennym życiu. Nie będzie zatem zaskoczeniem, że rozwiązania te znajdują zastosowanie również w obszarze instalacji kanalizacyjnych. Zastosowanie automatyki w układzie sterowania przepompowni ścieków przynosi wiele korzyści dla człowieka, między innymi ogranicza jego udział w niebezpiecznej i nieprzyjemnej pracy związanej z odprowadzaniem odpadów. Ponadto cały proces zastaje przyspieszony i usprawniony, co w efekcie podnosi wydajność systemu. Niewątpliwym atutem automatyzacji jest również samoistne dostosowanie przez urządzenie tempa pracy do konkretnych potrzeb, na przykład wydajności pomp w stosunku do ilości tłoczonych odpadów.

W automatycznym układzie sterowania pompowni znajdziemy elementy takie jak regulatory poziomy cieczy (pływaki, hydrosondy), zawory zwrotne, odcinające i inne, a także szafki sterujące. We wnętrzu standardowej szafki sterującej umieszczany jest sterownik mikroprocesorowy odpowiedzialny za prawidłową pracę urządzenia i jego ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Jego funkcje obejmują między innymi nadzorowanie zasilania, sygnalizację stanu awaryjnego czy też automatyczne uruchomienie pompy zapasowej  przypadku awarii urządzenia głównego.

Opracowanie:

Inwap sp. z o.o.

Brzeg , Starobrzeska 34b

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas