Materiał Partnera Zastosowania argonu

Zastosowania argonu

Argon jako pierwiastek chemiczny będący jednym z wielu gazów szlachetnych kojarzy się najczęściej z powietrzem. Związek ten jest właściwie niereaktywny, jego zawartość w atmosferze jest śladowa, a co za tym idzie nie ma żadnych właściwości biologicznych. Mimo to znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach przemysłu jako jeden z podstawowych gazów technicznych. Powszechnie wykorzystywany jest w procesie spawania. Jednak jego zastosowanie jest dużo szersze.


Najważniejsze właściwości argonu

Aby móc wykorzystać właściwości argonu należy go wyodrębnić z atmosfery. Warto wspomnieć, że pierwszego skroplenia argonu dokonał polski fizyk i chemik, Karol Olszewski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1895 roku. Właściwości argonu przybliża ekspert firmy specjalizującej się w produkcji gazów technicznych:

Choć argon to gaz bezbarwny, obojętny, bezwonny i niereaktywny, to posiada sporo zalet decydujących o jego przydatności w przemyśle. Właściwości argonu sprawiają, że jest on jednym z podstawowych gazów technicznych szeroko wykorzystywanych w wielu branżach. Największym atutem argonu jest jego gęstość znacznie większa od gęstości powietrza. Dlatego gaz ten znajduje powszechne zastosowanie w większości procesów chemicznych w których wymaga się neutralnej atmosfery. Można do nich zaliczyć m.in. spawanie w atmosferze ochronnej. Argon odznacza się także wyjątkowo niską przewodnością cieplną, dzięki czemu posiada znakomite parametry izolacyjne. Ta własność znalazła uznanie wśród producentów zespolonej stolarki okiennej oraz żarówek.

Obszary zastosowania argonu

Argon używany jest w wielu branżach nie tylko przemysłowych. W hutnictwie i metalurgii pomaga w procesach obróbki metali służąc jako atmosfera ochronna. Podobne zadanie spełnia w firmach farmaceutycznych zapewniając sterylne pakowanie leków. Branża technologiczna wykorzystuje właściwości izolacyjne argonu wypełniając nim niektóre podzespoły komputerowe np. twarde dyski. To samo czynią producenci stolarki budowlanej izolując argonem przestrzeń między szybami zespolonymi. Jednak największe zapotrzebowanie na argon występuje w firmach wytwarzających konstrukcje z różnego rodzaju metali. Spawanie łukowe w atmosferze ochronnej wymaga zastosowania specjalistycznych gazów spawalniczych. Argon i mieszanki z jego dodatkiem są w tym przypadku niezastąpione. Dzięki nim można uzyskać mocny spaw o wysokich parametrach technicznych. Zespolenie takie cechuje się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju przeciążenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Przy zakupie gazów technicznych warto korzystać z firm, których produkty posiadają wymagane atesty jakościowe. Dzięki temu mamy gwarancję otrzymania gazów o odpowiedniej czystości.

 

Podziel się