Artykuł sponsorowany Zasadnicze różnice między wyważaniem dynamicznym a statycznym

Zasadnicze różnice między wyważaniem dynamicznym a statycznym

Wyważanie elementów wirujących ma na celu zrównoważenie rozkładu ich masy. To bardzo ważny proces, ponieważ nieskorygowane niewyważenia w rozkładzie masy powodują uszkodzenia i szybsze zużycie łożysk, co przekłada się na niesprawność maszyny. By do tego nie dopuścić, stosuje się wyważanie statyczne i dynamiczne. Jaka jest między nimi różnica? Kiedy należy zastosować jedno, a kiedy drugie?

Wyważanie dynamiczne a statyczne

By przywrócić równowagę rozkładu masy elementów wirujących, wykorzystuje się dwie metody wyważania.

  • Wyważanie statyczne – to prosta metoda, która nie wymaga wprawiania elementu wirującego w ruch. Umożliwia ona rozpoznanie położenia środka masy poza średnicą obrotu. Nierównowagę koryguje się, nakładając ciężarki w miejscu przeciwległym do najcięższego. Metodę tę stosuje się  np. do wyważania szlifierek. Jej ograniczeniem jest to, że nie daje możliwości wykrycia niesymetrii wzdłuż osi obrotu.
  • Wyważanie dynamicznebardziej skomplikowane metoda, dzięki której można skorygować położenie masy wzdłuż osi. Proces zaczyna się od podłączenia czujników wyważarki komputerowej do elementu wirującego. Następnie wprawia się go w ruch. W czasie obracania się elementu komputer analizuje momenty wytwarzanych przez niego sił. Na podstawie tej analizy wskazuje, w których miejscach, jakie obciążenia należy zainstalować, żeby zrównoważyć rozkład masy.

Wyważenie dynamiczne jest dokładniejszą metodą, umożliwiającą skorygowanie większej ilości niewyważeń.

Co daje wyważenie elementów wirujących?

Niewyważenie wirników, kół, rolek, bębnów czy innych elementów wirujących ma poważne konsekwencje. Powoduje:

  • powstawanie hałasów – co obniża komfort pracy,
  • powstawanie drgań – które utrudniają prawidłowe wykonanie pracy (np. w przypadku szlifierki) oraz sprawiają, że maszyna nie działa tak, jak powinna,
  • przyspieszenie zużywania urządzeń – może też prowadzić do awarii, a to przyczynia się do generowania niepotrzebnych kosztów,
  • zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ obniżone parametry użytkowe maszyny mogą doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Wyważanie dynamiczne wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu, dlatego należy je zlecić firmom, które świadczą taką usługę. Przykładem może być MECHANIX MD z Ostrołęki. To zakład hydrauliki siłowej, który oferuje między innymi serwis maszyn i usługi warsztatowe, a wśród nich wyważanie elementów wirujących. W trosce o bezpieczeństwo i komfort pracy z maszynami wyposażonymi w takie elementy warto regularnie je kontrolować i w razie wystąpienia drgań, odpowiednio je wyważyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter