Materiał Partnera Zasada działania i zalety pomp ciepła powietrze-woda

Zasada działania i zalety pomp ciepła powietrze-woda

Ogrzewanie domu czy budynku to podstawowy element z jakim musi zmierzyć się inwestor na etapie realizacji przedsięwzięcia. Jednym z coraz bardziej zyskujących na znaczeniu rozwiązań jest wykorzystanie pomp ciepła powietrze-woda, których sposób działania umożliwia nie tylko ogrzewanie w okresie zimowym, ale także chłodzenie w lecie. Na jakiej zasadzie działają te urządzenia i jakie są ich zalety?

Zasada działania pomp

Pompy ciepła powietrze-woda to niezwykle nowoczesne urządzenia, które korzystają z powietrza zewnętrznego do ogrzewania, ale także chłodzenia. Pobierają one energię cieplną o niższej wartości temperaturowej i przetwarzają za pośrednictwem sprężania na optymalną temperaturę użytkową, co oznacza, że zasada działania jest niezwykle podobna do tej stosowanej choćby w lodówkach. Urządzenia te są w stanie pracować nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -28 stopni Celsjusza, co pokazuje, że jest to rozwiązanie jak najbardziej optymalne w naszej strefie klimatycznej.

Nowoczesne rozwiązanie

Uniwersalność oraz zmyślny sposób pracy to nie jedyne zalety tej formy ogrzewania. Jak przyznaje Krzysztof Szczepaniec, właściciel firmy Eko-Dom zajmującej się sprzedażą pomp ciepła, są to systemy idealne do domów jednorodzinnych z ograniczoną przestrzenią, a także dla klientów, którzy lubią mieć kontrolę nad mechanizmami montowanymi w domu. Wiele modeli charakteryzuje się bowiem możliwością sterowania z poziomu smartfonu czy tabletu, co jest niezwykle wygodne i praktyczne.

Na każdą porę roku

Jak już wspomniano, pompy ciepła powietrze-woda to rozwiązanie idealne na każdą porę roku, mają one bowiem dwie funkcje w jednym. Latem pełnią także rolę klimatyzatora, dzięki czemu inwestor oszczędza kwotę, jaką musiałby zapłacić za instalację osobnego urządzenia do chłodzenia. W czasie ciepłych okresów letnich, które coraz częściej goszczą w naszej strefie klimatycznej, z pewnością będzie to funkcja z której chętnie skorzysta znakomita większość właścicieli.

Design

W przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, ważnym czynnikiem dla wielu osób jest także wygląd tego typu urządzeń. Coraz częściej są one bowiem projektowane nie tylko pod kątem efektywności, ale także walorów estetycznych. Pompy ciepła powietrze-woda najczęściej charakteryzują się właśnie takim, niezwykle nowoczesnym i minimalistycznym designem, do którego nie należy trzeba stosować zabudowy, a także umieszczać w ich osobnych pomieszczeniach, z dala od wzroku gości.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem optymalnego sposobu ogrzewania, korzystajmy z profesjonalnego doradztwa specjalistów w tym zakresie. Doradzą oni, jakie rozwiązania będą najwłaściwsze w przypadku naszego domu i czy właśnie dla nas, pompy ciepła powietrze-woda będą korzystnym wyborem.   

Opracowanie:

FHU Eko-Dom Krzysztof Szczepaniec

Krempachy , Na Równi 7 a

Podziel się