Artykuł sponsorowany Zalety wykorzystania robotów do prac spawalniczych

Zalety wykorzystania robotów do prac spawalniczych

Spawanie ze sobą dwóch kawałków metalu od wielu lat jest wiodącą technologią wykorzystywaną w przemyśle do produkcji różnego rodzaju urządzeń. Nic dziwnego wszak spawy gwarantują doskonałe właściwości wytrzymałościowe oraz doskonałe zabezpieczenie przed wyciekami medium. W niniejszym artykule opisujemy, jak wykorzystanie robotów wpłynęło na jakość prac spawalniczych?

Większe bezpieczeństwo

Praca spawacza określane jest jako bardzo trudny zawód z uwagi na brud, pył oraz ryzyko uszkodzenia wzroku. Jak wiadomo, życie ludzkie jest najcenniejsze, więc wraz z intensywnym rozwojem nowoczesnych technologii w branży spawalniczej coraz częściej zaczęto wykorzystywać zdobycze robotyki. Postanowiliśmy odbyć rozmowę z pracownikiem firmy Simplar i dowiedzieć się, co przemawia za robotyzacją zawodu spawacza? Powiedział nam, że oprócz niezaprzeczalnych korzyści w postaci ochrony życia ludzkiego wykorzystanie robotów w pracach spawalniczych wpłynęło na automatyzację wielu procesów. Robot spawalniczy pracuje przez cały czas z tą samą wydajnością, a spoiny są wykonywane w sposób powtarzalny i gwarantujący określony poziom jakościowy. Fakt, że roboty wykonują ruchy z laserową precyzją za każdym razem, a to sprawia, że trajektoria ruchu palnika jest zawsze taka sama (brak aspektu niedokładności wynikającego ze zmęczenia człowieka). Wpływa to na poprawę jakości pracy i zmniejszenie się ilości ewentualnych poprawek. Mniej poprawek, to większa efektywność. Większa efektywność, to niższe koszty pracy i mniejsze zużycie materiałów. Dlatego jednorazowa inwestycja w robota już po kilkunastu miesiącach może zwrócić się z nawiązką.

Pozostałe korzyści

Przepisy prawa są bardzo surowe jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny pracy spawaczom. Jest to działanie jak najbardziej słuszne, jednak w ujęciu ekonomicznym generuje spore koszty. Robot nie wymaga zapewnienia odpowiednich warunków i co ważne jest zawsze gotowy do wykonania spawu w trudnych lub też niebezpiecznych warunkach. Automatyzacja linii produkcyjnych wpływa na zwiększenie wydajności pracy w zakładzie, uwolnieniu dodatkowego potencjału. Warto również zaznaczyć, że szybkość przezbrojenia stanowiska jest nieporównywalnie wyższa, niż w przypadku klasycznych stanowisk, gdzie pracują ludzie. Nie bez znaczenia jest również prestiż zakładu produkcyjnego, w którym do prac spawalniczych wykorzystuje się roboty. Widok robota pracującego na linii montażowej sprawia, że firma postrzegana jest jako nowoczesny zakład, który przede wszystkim stawia na jakość. Może mieć to znaczenie przy próbie pozyskania intratnych kontraktów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas