Artykuł sponsorowany Zalety sprężarek tłokowych

Zalety sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe to obecnie najstarsze i najpowszechniej spotykane urządzenia w swojej kategorii. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce, wykorzystuje się je między innymi jako źródło zasilania dla szerokiej gamy narzędzi pneumatycznych, czy do sprężania gazów w przemyśle chemicznym.

Charakterystyka sprężarek tłokowych

Każda sprężarka tłokowa składa się z kilku podstawowych elementów: korpusu cylindra, głowicy i umieszczonych w niej zaworów oraz układu korbowego, złożonego z wału korbowego i korbowodu, połączonego sworzniem z tłokiem. Tłok ten wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, a więc porusza się w górę i w dół cylindra. -Przy ruchu w dół w cylindrze powstaje podciśnienie, które sprawia, że otwiera się zawór ssący wyjaśnia specjalista z firmy pdair z Ząbek - Tą drogą powietrze atmosferyczne dostaje się do wnętrza sprężarki. Gdy tłok porusza się w górę ciśnienie wzrasta, zawór ssący zamyka się - powietrze nie mając gdzie uciec przed napierającym na nie tłokiem, ulega sprężeniu, a więc wzrasta jego ciśnienie. Gdy ciśnienie osiągnie wartość wyższą niż ciśnienie tłoczenia w cylindrze otwiera się zawór tłoczny – tą drogą powietrze zostaje wypchnięte przez tłok poza cylinder. Gdy już cylinder zostanie opróżniony zawór tłoczny zamyka się, a tłok rozpoczyna nowy cykl, cofając się w dół cylindra.

Zalety sprężarek tłokowych

Główną korzyścią płynącą z zastosowania sprężarek tłokowych, jest ich wszechstronność – nie bez przyczyny są one tak powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Są one ponadto bardzo wydajne i pozwalają w wysokim stopniu sprężać gaz roboczy – z tego powodu sprawdzają się przede wszystkim w zadaniach, w których wartość ciśnienia powietrza jest istotniejsza, niż jego przepływ  (ruch posuwisto-zwrotny tłoka powoduje, że sprężenie powietrza następuje w cyklach). Kolejną bardzo istotną zaletą jest stosunkowo niska – w porównaniu do sprężarek innych rodzajów – cena, spowodowana przede wszystkim prostotą konstrukcji urządzenia. Z tego samego powodu również serwisowanie sprężarek tłokowych jest mniejszym obciążeniem finansowym – sprężarki psują się rzadko i są proste w naprawie. Ostatnim, choć nie mniej istotnym czynnikiem, jest prostota obsługi urządzenia – pod tym względem wygrywa ona z bardziej zaawansowanymi technologicznie sprężarkami, które do obsługi wymagają specjalistycznych umiejętności. Niemniej należy pamiętać, że sprężarki tłokowe posiadają również pewne wady. Do najważniejszych należą stosunkowo niska wydajność, duże koszty eksploatacyjne oraz wysoki poziom hałasu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas