Artykuł sponsorowany Zalety pomp odśrodkowych

Zalety pomp odśrodkowych

Pompy odśrodkowe należą do najczęściej używanych w zakładach przemysłowych. Dzieje się tak dlatego, że charakteryzują się one wysoką wydajnością oraz różnorodnością zastosowań. Można wybierać wśród pomp różniących się materiałem, z którego są wykonane, konstrukcją oraz sposobem pracy - pracujących w pionie lub poziomie. Różnorodność ta pozwala na dobranie pompy w zależności od potrzeb.

Budowa pomp odśrodkowych

Odpowiedni wybór pompy odśrodkowej wiąże się ze zwiększeniem efektywności procesów produkcyjnych w zakładzie przemysłowym. Pompy odśrodkowe służą do przemieszczania cieczy w różnych instalacjach. Ze względu na sposób przekazywania energii do cieczy wyróżnia się pompy tłokowe, wirowe i specjalne. Do najpopularniejszych, należą pompy wirowe. Jedną z kategorii pomp wirowych są pompy wirnikowe, wśród których znajdują się pompy odśrodkowe. Ich głównym elementem są korpus oraz wirnik z łopatkami, który jest umieszczony w jego wnętrzu i osadzony na wale. Pompowanie możliwe jest dzięki oddziaływaniu łopatek rotującego wirnika na ciecz znajdującą się w korpusie i wprawiania jej w ruch obrotowy. Wytworzona siła odśrodkowa prowadzi do przemieszczania się cząstek cieczy wzdłuż łopatek w kierunku zewnętrznego obwodu wirnika, a na wlocie powstaje podciśnienie, powodujące zasysanie cieczy do wnętrza korpusu. Po opuszczeniu wirnika ciecz przepływa do spiralnej osłony, a stamtąd do dyfuzora odprowadzającego.

Zalety pomp odśrodkowych

Pompy odśrodkowe należą do najczęściej wykorzystywanych. Dzieje się tak głównie ze względu na zwartą budowę, równomierność przepływu cieczy i bezpośrednie sprzężenie z silnikiem napędowym, a także możliwością regulacji wydatku. Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju wirników, możliwe jest efektywne przenoszenie różnego rodzaju cieczy: od czystej wody, ścieków, a skończywszy na bardziej wymagających płynach, takich jak węglowodory, ługi, kwas siarkowy oraz inne agresywne ciecze. Ich zaletą jest ponadto bardzo duży zakres wydajności. Przy zastosowaniu pomp wielostopniowych można uzyskać wysokości podnoszenia do kilku kilometrów, co pozwala na zastosowanie tego rodzaju pomp w instalacjach odwadniających kopalnie czy przy pompowaniu ropy naftowej, gdzie pompy umieszcza się na dnie odwiertów.

Popularność pomp odśrodkowych wynika z możliwości ich różnorodnych zastosowań oraz niezawodności w długim okresie eksploatacji. Niektórzy producenci próbują ograniczyć koszty produkcji pomp poprzez zastosowanie tańszych materiałów. Wpływa to negatywnie na jakość i żywotność pompy. Warto więc wybrać odpowiedniego producenta, co zapewni gwarancję długowieczności sprzętu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas