Materiał Partnera Zalety nitrylowych rękawic roboczych

Zalety nitrylowych rękawic roboczych

Nitrylowe rękawice przydają się w wielu sytuacjach, w których ma się do czynienia ze szkodliwymi substancjami lub powłokami, które mogą uszkodzić skórę. Zastosowanie takich akcesoriów jest bardzo szerokie, a wynika to przede wszystkim z rewelacyjnych właściwości samego materiału. Co trzeba wiedzieć o nitrylowych rękawicach i w jaki sposób można je wykorzystywać?

Jakie są właściwości nitrylu?

Nitryl cechuje się dużą trwałością i odpornością na ścieranie. Dużo lepiej niż lateks lub winyl radzi sobie z przetarciami. Wytrzymuje nawet takie prace, które mogą narazić materiał na przecięcie lub przekłucie.

Przy tym wszystkim nitryl jest jednak bardzo elastyczny. Dzięki temu rękawice wykonane z tego materiału perfekcyjnie dopasowują się do kształtu i wielkości dłoni. Ma to przełożenie na komfort pracownika. Co więcej, akcesoria nitrylowe nie ograniczają ruchów i nadają się do wykonywania czynności wysoce precyzyjnych, takich jak przykręcanie śrubek, lakierowanie drobnych elementów itd. Producenci rękawic dbający o jakość wykonania swoich produktów stosują dodatkowy natrysk nitrylu na końcówki palców, który zwiększa wytrzymałość rękawic, ale także zapewnia doskonałe wyczucie i zręczność manualną oraz poprawia chwyt. Zawinięty mankiet rękawic stanowi dodatkową ochronę przy nadgarstkach, daje pewniejsze mocowanie i podwyższoną wytrzymałość rękawic podczas zakładania i zdejmowania.

Nitryl jest ponadto odporny na działanie rozpuszczalników organicznych, węglowodorów, olejów i kwasów. Jako materiał roboczy zabezpiecza także przed bezpośrednim kontaktem z wydzielinami. To między innymi dlatego rękawiczki nitrylowe są chętnie wybierane przez pracowników salonów tatuaży i piercingu oraz przez przedstawicieli branży medycznej i kosmetycznej. Korzysta się z nich także w laboratoriach, szpitalach, w rolnictwie, przemyśle itd. Spektrum zastosowań jest naprawdę szerokie.

Zastosowanie w motoryzacji i transporcie

Ze względu na to, że nitryl jest substancją odporną na wpływ smarów i olejów, wykonane z niego rękawice sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym.

Jak przekonuje specjalista ze sklepu Warsztat24: „Należy pamiętać o tym, że niekiedy mechanicy i wulkanizatorzy mają do czynienia z niebezpiecznymi preparatami, które mogą podrażniać lub nawet uszkadzać skórę. Rękawice nitrylowe mogą być używane do pracy z rozpuszczalnikiem nitro – są odporne na jego działanie i skutecznie chronią dłonie przed podrażnieniami. Każdy warsztat powinien mieć je w swoim standardowym wyposażeniu”.

Dobre rękawice nitrylowe zapewniają odpowiednią chwytność w warunkach suchych i umiarkowanie wilgotnych, z tego względu znajdują zastosowanie także w branży transportowej.

Budownictwo, logistyka i prace remontowe

Rękawice nitrylowe często są wykorzystywane także przez pracowników firm przeprowadzkowych, składów budowlanych, punktów przeładunkowych oraz magazynowych. Powłoka z tego materiału jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i dlatego najlepiej chroni dłonie przed kontaktem z ostrymi narzędziami. Sięgać po nie mogą także operatorzy maszyn budowlanych. Używanie rękawic roboczych z nitrylu podnosi więc poziom bezpieczeństwa pracowników firm budowlanych, logistycznych i remontowych.

Przy kontakcie z chemikaliami

Chemikalia nie są w stanie uszkodzić powierzchni nitrylowej i dlatego rękawice wykonane z tej substancji sprawdzają się również podczas prac wymagających użycia silnych środków czyszczących i konserwujących. Wykorzystują je więc niemal wszystkie osoby zatrudnione w firmach sprzątających.

Podziel się