Materiał Partnera Zalety klasycznej podłogi z naturalnej deski – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Zalety klasycznej podłogi z naturalnej deski – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Naturalne drewno ma wyjątkowe właściwości. To dlatego tak chętnie kładziemy je na nasze podłogi, mimo że co chwilę pojawiają się jakieś inne, bardziej nowoczesne rozwiązania. Zalety drewna można naprawdę długo wyliczać – przede wszystkim jest to jednak po prostu naturalny, przyjazny człowiekowi materiał. Poza tym drewno charakteryzuje się ponadczasowym pięknem, które pasuje do każdego wnętrza.

Drewniane podłogi – jakie mają zalety?

Podczas wykończenia domu lub gruntownego remontu jedną z głównych rozterek jest zawsze wybór odpowiedniej podłogi. Podłoga jest swego rodzaju kanwą, podstawą – nie będziemy jej często zmieniać. Trzeba więc wybrać materiał jej pokrycia, który będzie trwały, uniwersalny i łatwy w aranżacji. Chociaż na rynku nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania – na przykład panele podłogowe, czy posadzki z żywicy, to nie mogą się one równać z klasyczną podłogą drewnianą – zwykłe deski lub misternie układany parkiet zawsze wyglądają dobrze. Ale ponadczasowe piękno to nie jedyna zaleta podłóg z drewna. Deski są ciepłe, przyjemnie chodzi się po nich nawet boso. Poza tym występują w różnych odcieniach. Ponadto podłoga z drewna może przetrwać wiele dekad – nie tylko ze względu na wytrzymałość tego materiału, ale przede wszystkim przez jego podatność na renowację. Drewnianą podłogę da się po prostu wycyklinować i ponownie polakierować – można to robić wielokrotnie, dlatego dobrze wykonany parkiet będzie służyć nie tylko nam, ale także naszym dzieciom i wnukom. Bardzo duży wybór drewna idealnego do pokrycia podłóg oferuje Zakład Stolarski Iskra Anna Smorawska.

Na jaką podłogę drewnianą się zdecydować?

Jeśli wiemy już, że to właśnie drewno jest materiałem, którym planujemy wyłożyć nasze podłogi, zastanówmy się, czy zależy nam na eleganckim, klasycznym parkiecie, czy wolimy zwykłe duże deski podłogowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i pasują do nieco innych wnętrz. Podłoga z pięknych, postarzanych desek świetnie będzie wyglądać w pomieszczeniach urządzonych w stylu loftowym. Natomiast klasyczny parkiet, ułożony na przykład w jodełkę, lepiej sprawdzi się w nieco bardziej eleganckich wnętrzach. Warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego układamy podłogę. Najtrwalsza będzie podłoga dębowa, jednak jest ona też jedną z najdroższych. Tańszym, ale również bardzo estetycznym i trwałym rozwiązaniem będzie parkiet jesionowy. Jeśli jednak zależy nam na podłodze drewnianej za najniższą cenę, postawmy po prostu na deski sosnowe – na pewno wprowadzą one do naszych pomieszczeń ciepło i sporo światła.


Podziel się