Materiał Partnera Zalety i wady precyzyjnej obróbki metali

Zalety i wady precyzyjnej obróbki metali

Obróbka skrawaniem jest najpopularniejszą i jedną z najstarszych metod  obróbki materiałów.  Uważa się, że pierwszą maszyną skrawającą była tokarka, która  pojawiła się w Egipcie i stosowana była już w epoce brązu. Wraz z upływem lat postępował rozwój technologii, który  pozwolił na unowocześnienie metod skrawania. Pojawiły się maszyny skrawające z komputerowym sterowaniem urządzeń numerycznych, które pozwalają na precyzyjną i powtarzalną obróbkę nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Obróbce mogą  być poddawane elementy metalowe, ale również plastikowe i drewniane.

Jak wygląda obróbka CNC?

Obróbka CNC rozkłada się na trzy etapy-obróbkę skrawaniem wstępną, obróbkę skrawaniem kształtującą oraz obróbkę skrawaniem wykańczającą . Najpopularniejszymi maszynami używanymi do obróbki skrawaniem są tokarki i frezarki. Są one tak zaprojektowane, by wykonywały określone czynności na obrabianych produktach. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest dokonywanie obróbki produktów o złożonym kształcie czy też bardzo drobnych. Frezowanie polega na wycinaniu przez wrzeciono z wirującym nożem kształtów w nieruchomym elemencie. Sposób ten pozwala na wykonanie bardziej zaawansowanych części jak wzdłużne wycięcia w wałkach, rowki na zabezpieczenia czy koła zębate. Toczenie natomiast, polega na oddzielaniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotu celem nadania mu odpowiedniego kształtu, wymiaru i gładkości. Wytwarzane są więc w ten sposób na przykład wałki, koła, krzywki, szarpaki itd.

Zalety i wady obróbki metali CNC

Obróbka CNC to obecnie najnowocześniejsze metoda, która pozwala obniżyć koszty i zwiększyć efektywność w firmach produkcyjnych. Jej najważniejsza zaleta to wysoka precyzja wykonywanych elementów – nie ma możliwości osiągnięcia takich efektów w przypadku obróbki ręcznej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio zaprogramowanego komputera, projekty są powtarzalne i identyczne. Proces niweluje też ryzyko powstania błędów. Sam proces jest bardzo szybki, co pozwala na zwiększenie efektywności i wydajności pracy. Dodatkowo proces nie wymaga dodatkowej obróbki wykańczającej, gdyż elementy wykonane tą metodą posiadają wysokiej jakości krawędzie. Niestety metoda nie jest pozbawiona wad. Obróbka CNC wymaga bowiem opracowania specjalnego projektu w oprogramowaniu CAD. Ponadto, nie nadaje się ona do wszystkich materiałów więc nie zawsze będzie można ją zastosować. Należy przy tym pamiętać, że pole obróbki jest ograniczone i pokrywa się z polem​ pracy obrabiarki.

W przypadku obróbki CNC niezwykle ważne jest by obrabiany materiał był precyzyjnie i dokładnie traktowany. Takie podejście pozwala uzyskać idealne efekty i wysoką jakość. Ważny jest zatem wybór odpowiedniej firmy, która spełni wszystkie oczekiwania zleceniodawcy.  Jest to istotne zwłaszcza w przypadku produktów o nietypowych kształtach czy rozmiarach.

Opracowanie:

Coro-tech Sp. z o.o.

Piaseczno , Kineskopowa 1 lok. Hala D

Podziel się