Materiał Partnera Wyłączniki awaryjne w hali produkcyjnej – jakie wybrać?

Wyłączniki awaryjne w hali produkcyjnej – jakie wybrać?

Montując maszyny w hali produkcyjnej powinniśmy nie tylko zadbać ich optymalne rozmieszczenie, by usprawnić proces planowanej przez nas produkcji. Równie istotne są kwestie bezpieczeństwa – dlatego konieczne jest równoczesne rozplanowanie, gdzie będą znajdować się wyłączniki awaryjne. Obecnie na rynku spotkać można różne warianty urządzeń, pozwalających na natychmiastowe wstrzymanie produkcji w sytuacji tego wymagającej – warto zatem przyjrzeć się im z bliska, nie należy bowiem ograniczać się do tylko jednego rozwiązania.

Wyłączniki w zasięgu dłoni

Do najpopularniejszych rozwiązań należą przede wszystkim czerwone przyciski grzybkowe, umieszczone na żółtym tle. Te rzucające się w oczy wyłączniki bardzo łatwo odnaleźć w razie sytuacji alarmowej i przyciskając grzybek, zatrzymać maszyny w hali produkcyjnej.

Innym wartym rozważenia pomysłem jest wyłącznik linkowy bezpieczeństwa. Zbudowany jest on z linki, poprowadzonej na specjalnych rolkach wzdłuż obszaru roboczego. Linka ta łączy ze sobą dwa wyłączniki i jeśli zostanie z odpowiednią siłą pociągnięta, spowoduje wysłanie sygnału alarmowego, a co za tym idzie wstrzymanie pracy urządzeń w tym obszarze roboczym.

Często stosowanym rozwiązaniem są ponadto wszelkiego rodzaju bezprzewodowe piloty ręczne, czy też kasety sterownicze, wyposażone w przyciski, pozwalające wstrzymywać i wznawiać działanie konkretnej maszyny na hali produkcyjnej. Występują w wersjach zarówno z jednym, jak i z kilkoma aktywatorami, najczęściej zasilane są za pomocą małych generatorów elektrodynamicznych lub wbudowanej baterii litowej. Dzięki zastosowaniu łączności bezprzewodowej nadają się także do pracy w otwartej przestrzeni lub na rozległej hali produkcyjnej.

Kiedy ręce są zajęte

Bywa jednak i tak, że operatorzy maszyn mają obie ręce zajęte, co uniemożliwia – choćby ze względów bezpieczeństwa – oddalenie się od maszyny, by sięgnąć po wyżej wymienione wyłączniki. Alternatywnym rozwiązaniem w takim przypadku są wyłączniki nożne. Można je znaleźć na rynku nie tylko w wersji standardowej, w obudowie z tworzywa termoplastycznego lub metalowej. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zastosowanie takich opcji, jak bezprzewodowe wyłączniki nożne bezpieczeństwa, pozwalające wstrzymać pracę dowolnej maszyny na hali produkcyjnej.

Gdzie można zaopatrzyć się w wyłączniki awaryjne?

Decydując się na którekolwiek z rozwiązań, mających wspierać podstawowe środki ochrony, warto przede wszystkim upewnić, się, że sprzęt będzie spełniał normy bezpieczeństwa przeznaczone dla tego typu urządzeń. Dobrym pomysłem jest zakup urządzeń od producenta, który oferuje wiele różnorodnych zabezpieczeń, jak firma Steute Polska. Poza standardowymi rozwiązaniami znajdziemy wśród jej produktów rozwiązania przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, nadajniki i radioodbiorniki pozwalające skoordynować pracę na dużej przestrzeni bez wykorzystywania niezliczonej ilości kabli, a także czujniki magnetyczne, indukcyjne, optyczne, które są przystosowane do pracy w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.

Podziel się