Materiał Partnera Wykorzystanie brązu w produkcji płaskowników ślizgowych

Wykorzystanie brązu w produkcji płaskowników ślizgowych

Płaskowniki to nic innego jak kształtowniki o przekroju prostokąta. Często nazywamy je metalowymi deskami – deskami stalowymi, aluminiowymi, czy brązowymi, w zależności od materiału, z którego zostały wyprodukowane. W naszym artykule skoncentrujemy się na płaskownikach z brązu, stopu wykorzystywanego już w starożytności. Przyjrzymy się bliżej właściwościom brązu oraz produkcji płaskowników, z których mogą być produkowane płaskowniki ślizgowe ze względu na właściwości brązu.

Brąz – stop wykorzystywany już w starożytności

Brązem nazywamy stop miedzi z cyną bądź innymi metalami. Zawartość samej miedzi stopach, które nazywamy brązami, wynosi od 80% do 90%. To materiał, który wykorzystywany był już w starożytności. Produkowane dziś brązy dzielimy na brązy do obróbki plastycznej i brązy odlewnicze. Brąz wykorzystywany jest do produkcji przeróżnych wyrobów w zależności od składu, a tym samym w zależności od właściwości stopu. Z brązów cynowych podkuje się na przykład armaturę i elementy pracujące w wodzie morskiej, z brązu berylowego powstają elementy żaroodporne i elementy aparatury chemicznej, a z brązu krzemowego wytwarza się elementy sprężyste, jak siatki. Wymienione elementy mogą powstawać także z różnego rodzaju brązów odlewniczych, przy czym jak sugeruje nazwa, z brązów odlewniczych powstają pomniki.

Jak produkowane są płaskowniki?

Płaskowniki z różnych metali i stopów powstają na kilka sposobów. Pierwsza metod produkcji to ciągnienie poprzez specjalne urządzenie, które zwiększa długość obrabianego elementu, zmniejszając przy tym jego średnicę. Kolejny rodzaj obróbki to obróbka plastyczna na walcarkach (walcowanie na zimno i walcowanie na ciepło). Metalowe płaskowniki mogą też być wycinane z blachy, co jest oczywiście najprostszą metodą. Jak mówi nam przedstawiciel firmy P.W. ZIELONKA z okolic Bydgoszczy, płaskowniki mogą być produkowane w wymiarach na zamówienie zgodnie z dostarczoną specyfikacją.

Płaskowniki ślizgowe

Płaskowniki produkowane z brązu charakteryzuje odporność na ścieranie i korozję, a także dobre właściwości ślizgowe. W związku z tym doskonale nadają się do produkcji płaskowników ślizgowych. Mogą z nich powstawać na przykład ślizgowe płaskowniki samosmarowne – brąz jest tu materiałem podstawowym, w którym rozmieszczone są wkładki z litego smaru. Mówiąc obrazowo: w płaskowniki znajdują się otwory, w których umieszczony jest lity smar, przeważnie jest to grafit. Z takiego materiału produkowane są też różnego rodzaju płytki ślizgowe.

Podziel się