Artykuł sponsorowany Wszystko o drewnie kominkowym

Wszystko o drewnie kominkowym

Jak pali się drewno? Aby powstał płomień, najpierw musi odparować woda znajdująca się w nim. Dopiero wtedy temperatura może przekroczyć 100°C. Żywice, garbniki oraz olejki eteryczne płoną w 150°C, a celuloza i lignina zamieniają się w substancje lotne w 250°C i wtedy dopiero zajmuje się ogniem drewno kominkowe, a gdy zamieni się w węgiel drzewny, może się żarzyć w 300°C do czasu, aż zamieni się w popiół, który pochodzi z niepalnych soli mineralnych.


 

Dlaczego drzewa liściaste są lepsze na opał?

Właśnie tak, w dużym skrócie, wygląda proces spalania drewna kominkowego. Z pomocą kominka można ogrzać pomieszczenie a nawet cały dom, nie mówiąc już o stworzeniu niepowtarzalnego klimatu. Jeśli jednak myślicie, że rodzaj drewna, którym palicie w kominku nie ma znaczenia, to jesteście w błędzie. Pierwszym pytaniem będzie z jakich drzew powinno pochodzić nasze drewno na opał. Drewno iglaste jest tańsze, głównie dlatego, że w Polsce przeważają lasy iglaste. Ale też z powodu jego gęstości, która przekłada się na wydajność energetyczną. Drzewa liściaste po prostu mają większą wydajność grzewczą. Poza tym drewno pochodzące z drzew iglastych zawiera o wiele więcej żywicy, która zanieczyszcza zarówno wnętrze kominka, jak i wnętrze przewodu kominowego, co zawęża jego światło i może doprowadzić do zatkania. Jednak nawet pomiędzy gatunkami drewna liściastego występują różnice w gęstości. Dobre gatunkowo drewno opałowe to takie, którego gęstość jest jak najwyższa, a zatem drewno twarde, np.:

  • drewno grabowe,

  • drewno dębowe,

  • drewno bukowe,

  • drewno brzozowe.

    Drewna o nieco mniejszej wartości opałowej, ale nadal cenne to drewno drzew owocowych takich jak wiśnia, śliwa, jabłoń, grusza) albo orzechowych. Słabszym drewnem jest drewno topolowe i lipowe. Warto pamiętać, że oprócz ciepła, podczas spalania wydziela się również bardzo atrakcyjny aromat.

Jak obniżyć wilgotność drewna?

Drugą bardzo ważną cechą dobrego drewna do kominka, jest jego wilgotność. Wpływa na nią to, kiedy drzewo zostało ścięte – w lecie wilgotność może sięgać 80% – a oprócz tego długość suszenia i sposób suszenia drewna. Firmy zajmujące się wycinką drzew, takie jak PPHU Przemysław Pakuła, również zajmują się suszeniem przed sprzedażą drewna opałowego tak, aby uzyskać najwyższej jakości produkt. Jeśli jednak klient woli kupić drewno wilgotne, może to zrobić, lecz potem musi sam zadbać o proces suszenia drewna, czyli inaczej jego sezonowanie. Jest to po prostu proces jego suszenia na wolnym powietrzu pod wpływem wiatru i słońca. Dlatego dobrze jest drewno kominkowe od razu pociąć na mniejsze kawałki, a później ułożyć w pryzmy. Ułożone drewno trzeba przykryć, by było zabezpieczone przed deszczem i innymi opadami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas