Artykuł sponsorowany Wszystko, co warto wiedzieć o karboksymetylocelulozie — producent Cmc S.A.

Wszystko, co warto wiedzieć o karboksymetylocelulozie — producent Cmc S.A.

Karboksymetyloceluloza, znana również jako CMC, to substancja, która odgrywa kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu. W artykule przedstawimy, czym dokładnie jest karboksymetyloceluloza, jakie ma zastosowania oraz jakie są jej właściwości. Przyjrzymy się również usługom oferowanym przez firmę CMC S.A. z Warszawy, kontynuatora tradycji i produkcji soli sodowej karboksymetylocelulozy.

Czym jest karboksymetyloceluloza?

Karboksymetyloceluloza to organiczny związek chemiczny będący pochodną celulozy, naturalnego polimeru występującego w roślinach. Celuloza zostaje poddana procesowi chemicznemu zwłaszcza karboksylacji i metylacji, co prowadzi do powstania CMC. Produkt ten występuje najczęściej w postaci soli sodowej, dzięki czemu łatwo rozpuszcza się w wodzie i tworzy żele o różnych konsystencjach.

Jakie zastosowania ma karboksymetyloceluloza?

Karboksymetyloceluloza znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W przemyśle spożywczym stosuje się ją jako środek zagęszczający, stabilizator emulsji oraz środek wiążący i klejący. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się ją jako środek błonotwórczy oraz składnik kremów i balsamów. W przemyśle budowlanym CMC jest stosowane jako plastyfikator, superplastyfikator oraz producent spoiw i wypełniaczy. Ponadto karboksymetyloceluloza znajduje zastosowanie w przemyśle wiertniczym, farbiarskim oraz branży gospodarczej.

Jak działa karboksymetyloceluloza i jakie są jej właściwości?

Karboksymetyloceluloza charakteryzuje się wieloma korzystnymi właściwościami, które sprawiają, że jest tak powszechnie stosowana w przemyśle. Przede wszystkim jest to substancja o doskonałych właściwościach koloidowych, co oznacza, że może tworzyć stabilne zawiesiny i emulsje. Dzięki temu CMC jest doskonałym stabilizatorem emulsji oraz środkiem zagęszczającym. Właściwości klejące i wiążące CMC sprawiają, że jest ona wykorzystywana jako spoiwo w produkcji różnych materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe czy farby. Karboksymetyloceluloza jest również substancją błonotwórczą, co oznacza, że może tworzyć cienkie warstwy na powierzchni materiałów, chroniąc je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Spółka CMC S.A. z Warszawy to producent soli sodowej karboksymetylocelulozy oraz szerokiej gamy produktów opartych na tej substancji. W ofercie firmy znajdziemy między innymi pollocel, polofix, koloidy ochronne, plastyfikatory, spoiwa, wypełniacze oraz środki zagęszczające. Firma zajmuje się również produkcją płuczek wiertniczych, mieszanek chemicznych oraz chemii dla przemysłu, takiej jak chemia dla przemysłu wiertniczego, farbiarskiego, branży gospodarczej czy kosmetycznej.

Opracowanie:

Cmc S.A.

Radom , Sadownicza 8

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas