Artykuł sponsorowany Wszystko, co musisz wiedzieć o fosforanie sodu

Wszystko, co musisz wiedzieć o fosforanie sodu

Fosforan sodu określany jest mianem związku fosforowego, który to najczęściej spotkamy jako dodatek do różnego rodzaju produktów żywnościowych. Co więcej, trzeba tutaj oczywiście od razu także zaznaczyć, że dodatek ten jest oficjalnie zaakceptowany jako składnik spożywczy, co przejawia się oznaczeniem w postaci symbolu E339. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o fosforanie sodu.

Podstawowe informacje

Na początek, najlepiej będzie sobie w ogóle wyjaśnić, czym tak naprawdę jest fosforan sodu. Tak więc, jest to po prostu sól sodowa kwasu fosforowego. Co więcej, wykorzystywany w warunkach laboratoryjnych fosforan sodu najczęściej przyjmuje postać sporych rozmiarów białych kryształów, które to z kolei stosunkowo łatwo rozpuszczają się w wodzie. Poruszając tematy związane z fosforanem sodu na pewno trzeba na chwilę zatrzymać się także przy jego zastosowaniu. Tak więc, oprócz odgrywania roli dodatku w produktach żywnościowych, fosforan sodu znaleźć możemy także w zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Zaliczyć do nich można chociażby obróbkę metalu, produkcję tekstyliów czy też produkcję papieru.

Fosforan sodu świetnie sprawuje się także przy produkcji skór oraz w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Warto sobie wyjaśnić, co sprawia, że fosforan sodu cieszy się taką popularnością. Wynika to głównie z faktu, że po rozpuszczeniu w wodzie, fosforan sodu zamienia się w roztwór odznaczający się niezwykle mocnym pod kątem zasadowości charakterem. W efekcie, powyżej opisany zakres zastosowania to w zasadzie jedynie czubek góry lodowej, gdyż fosforan sodu możemy wykorzystać także do zmiękczania wody pitnej czy też oczyszczania wody przemysłowej. Nie jest to jednak wszystko, gdyż warto wspomnieć także o tym, że fosforan sodu wykorzystywany jest także jako składnik ogniotrwałej ceramiki oraz tynku, a dodatkowo związek ten stanowi część składu różnego rodzaju środków czystości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak można więc łatwo zauważyć, fosforan sodu sprawdza się niezwykle dobrze w bardzo szerokim zakresie zastosowania. Poruszając tę kwestię, warto będzie zatrzymać się przy sposobie, w jaki fosforan sodu wykorzystywany jest w żywności. Zanim jednak przejdziemy do opisywania poszczególnych elementów związanych z tym tematem, pragniemy zaznaczyć, że związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z Przedsiębiorstwa Handlu Chemikaliami Chemia. Tak więc, fosforan sodu, podobnie do innego rodzaju fosforanów, w żywności wykorzystywany jest głównie jako regulator kwasowości. Co więcej, fosforany sprawdzają się także jako emulgatory mające za zadanie funkcjonować jako źródło fosforu w diecie. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie.

Z innych informacji, fosforany wykorzystywane są w żywności także ze względu na ich właściwości pozwalające na przedłużenie okresu przydatności do spożycia. Warto przy tym zaznaczyć, że dodawanie fosforanów do żywności wiąże się także z relatywnie niskim kosztem, przez co producenci różnego rodzaju produktów żywnościowych nierzadko sięgają po tego typu rozwiązanie. Oprócz tego, fosforany są także niekiedy wykorzystywane jako sposób na zwiększenie masy produktów, które to możemy spotkać na sklepowych półkach, co jest osiągane w głównej mierze dzięki temu, że krystaliczne sole bardzo dobrze sprawdzają się przy wiązaniu wody.

To nie wszystko

Na koniec, warto będzie sobie jeszcze nieco powiedzieć na temat tego, w jakich konkretnie produktach żywnościowych możemy znaleźć fosforan sodu. Tak więc, znajdziemy go między innymi w serach topionych, pieczywie cukierniczym czy też różnego rodzaju wyrobach ciastkarskich. Jednakże, musimy zaznaczyć, że mowa jest tutaj o fosforanie sodu odznaczającym się najwyższym stężeniem w postaci dopuszczalnej normy wynoszącej 20 gramów substancji na 1 kilogram produktu. Z innych przykładów, do 10 gramów fosforanu sodu na 1 kilogram produktu znajdziemy chociażby w cukrze pudrze, ciastach o luźnej konsystencji czy też ogólnie produktach spożywczych w formie proszku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas