Artykuł sponsorowany Wady i zalety wykorzystywania energii słonecznej w domu

Wady i zalety wykorzystywania energii słonecznej w domu

Bycie ekologicznym jest nie tylko modne, ale też potrzebne. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej możliwości opartych na odnawialnych źródłach energii, które możemy stosować w domu. Do najbardziej powszechnych należą te związane z energią słoneczną. Znajdziemy tu dobrze znane kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Ogniwa fotowoltaiczne

Kluczową kwestią dotyczącą wykorzystania energii słonecznej w instalacjach budynków jest rozgraniczenie ich przeznaczenia. Podczas gdy popularne kolektory słoneczne stanowią elementy systemów grzewczych, ogniwa fotowoltaiczne odpowiedzialne są za produkcję prądu, a ten możemy wykorzystać do różnych celów, również do ogrzewania wody.

Montażem tych ostatnich zająć może się ANDRE-TECH, firma z dużym doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika oparta jest na procesie przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, przez co właściciel takiej instalacji staje się wytwórcą energii na potrzeby własne. Jest to system ekologiczny i bezpieczny. Wykorzystuje darmowe paliwo, jakim są promienie słoneczne. Dzięki swej uniwersalności ogniwa fotowoltaiczne znajdą zastosowanie w budynkach o każdym charakterze i przeznaczeniu. Brak części mechanicznych sprawia, że panele mniej podatne są na uszkodzenia i awarie, co zwiększa wydajność ich pracy.

Założeniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja optymalnej ilości energii, która pozwoli zaspokoić potrzeby budynku. Nadwyżki mogą być sprzedawane do sieci, co stanowić będzie źródło dochodów. Wbrew pozorom, czerpanie energii ze słońca nie oznacza w tym przypadku uzależnienia od warunków atmosferycznych – nawet w Polsce systemy fotowoltaiczne są w stanie wygenerować duże ilości energii.

Kolektory słoneczne

Jako element instalacji grzewczej kolektory słoneczne mogą służyć do wytwarzania energii wykorzystywanej do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. To rozwiązanie ekologiczne, nie generuje bowiem żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia czy środowiska odpadów.

Oszczędności w stosowaniu tego rozwiązania generuje brak kosztów związanych ze źródłem energii, które jest jednocześnie niewyczerpalnym i odnawialnym źródłem energii. Instalacje kolektorów słonecznych nie wymagają też skomplikowanej konserwacji. Należy pilnować jedynie okresowo wykonywanego czyszczenia paneli słonecznych.

Montaż systemów grzewczych opartych na energii słonecznej jest jednak kosztowny. Jest to jednak wydatek ponoszony jednorazowo i zwróci się w czasie użytkowania instalacji. Wadą wykorzystywania kolektorów słonecznych jest jednak to, że ich wydajność uzależniona jest od warunków pogodowych takich jak zachmurzone niebo. Również w czasie zimy wydajność instalacji może być mniejsza – sposobem na ograniczenie tego w pewny, stopniu będzie oczyszczanie kolektorów ze śniegu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas