Artykuł sponsorowany Wady i zalety ogrzewania paliwem stałym

Wady i zalety ogrzewania paliwem stałym

Technologia palenia w kotłach centralnego ogrzewania na paliwo stałe idzie do przodu, dzięki czemu stają się one coraz bardziej popularne. Zawdzięczają to zwiększonej wydajności i oszczędności w porównaniu do tych parametrów sprzed kilku lat. W połączeniu ze znacznie niższą ceną paliw stałych w porównaniu do płynnych czy gazowych oraz prądu, nie dziwi, że wielu z nas decyduje się na zainstalowanie kotłów na paliwo stałe w swoich domach.

Paliwa stałe – oszczędne i wygodne

Ceny paliw stałych, czy to ekogroszku, czy innych odmian węgla kamiennego, utrzymują się na względnie niskim poziomie, zdecydowanie niższym, niż ceny paliw olejowych czy gazu oraz prądu. Można jeszcze dodatkowo koszt zakupu paliwa obniżyć, zaopatrując się w zapasy w okresie letnim lub późnowiosennym, kiedy nie ma na nie popytu i ceny dodatkowo spadają. Oczywiście opalanie paliwem stałym też ma swoje mankamenty, a należy do nich choćby to, że do zainstalowania kotła na paliwo stałe konieczne jest wyodrębnienie specjalnie przeznaczonego na to pomieszczenia, czyli kotłowni. Warto wiedzieć, że kotłownia musi spełniać pewne określone wymagania, to znaczy:

  • pomieszczenie musi mieć wysokość co najmniej 2,2 m
  • pomieszczenie musi mieć objętość większą nić 8m3
  • kocioł musi być łatwo dostępny w celu czyszczenia i konserwacji
  • odległości kotła od ścian muszą wynosić:
    • od ściany tylnej co najmniej 0,7 m
    • od ścian bocznych co najmniej 1,0 m z każdej strony
    • z przodu odległość do ściany przeciwległej musi wynosić co najmniej 2,0 m.

Ponadto, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa w kotłowni, posadzka tego pomieszczenia winna być wykonana z materiałów niepalnych. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, które łatwo też utrzymać w czystości. W pomieszczeniu muszą się też znajdować przewody kominowe: spalinowy i wentylacyjny o wymiarach spełniających normy bezpieczeństwa podane w przepisach budowlanych.

Łatwa obsługa kotła na paliwo stałe

Nowoczesne kotły na paliwo stałe wyposażone są w zbiorniki i podajniki. Jest to znaczne ułatwienie obsługi kotła, gdyż nie ma już potrzeby codziennego dorzucania do pieca. Wystarczy raz na kilka dni, czasem rzadziej niż raz na tydzień, uzupełnić zbiornik na paliwo, a zautomatyzowany podajnik reguluje dosypywanie opału do paleniska zgodnie z zaprogramowaną wcześniej temperaturą. Jeśli kupujesz węgiel w workach od sprawdzonego producenta, jakim jest Skład Węgla Adam Kendryna, to nie musisz nawet martwić się brudem i pyłem, gdyż węgiel trafia bezpośrednio z worka do zbiornika i potem do podajnika. Kotły przeznaczone do spalania węgla to inaczej kotły za spalaniem górnym a moc takiego kotła zależy od grubości powłoki paliwa. Spalanie zachodzi w górnej części komory paleniskowej a spaliny usuwane są przewodem prowadzącym do komina spalinowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas