Materiał Partnera W jakich pojazdach najczęściej montuje się turbosprężarki?

W jakich pojazdach najczęściej montuje się turbosprężarki?

Turbosprężarki to element silnika wpływający na polepszenie jego osiągów. Montuje się je zarówno w jednostkach wysokoprężnych, jak i benzynowych – pozwalają na uzyskanie odpowiedniej mocy przy jednocześnie utrzymaniu niewielkiej pojemności skokowej. Turbosprężarki najczęściej utożsamiane są z samochodami osobowymi, jednak z powodzeniem sprawdzają się także w innych pojazdach – jakich dokładnie?

Turbosprężarki w autach osobowych

Najczęściej spotykane na drogach publicznych pojazdy to zdecydowanie samochody osobowe. Obecnie przypada ich nawet kilka na jedno gospodarstwo domowe i stanowią niezwykle popularny środek transportu. Montuje się je przede wszystkim ze względu na trend związany z wdrażaniem ekologicznych rozwiązań do pojazdów spalinowych, których silniki są oferowane w niewielkich pojemnościach skokowych. Turbosprężarka zapewnia optymalne osiągi nawet w przypadku małych jednostek napędowych.

Z tego względu jest elementem aut miejskich, ale też samochodów rodzinnych. Świetnie sprawdza się w jednostkach wysokoprężnych, czyli popularnych silnikach Diesla. Co ciekawe, w autach benzynowych może występować nie tylko jedna turbosprężarka, ale współpracujące ze sobą dwie lub nawet więcej. W przypadku ich awarii warto wybrać specjalistyczny serwis, taki jak np. STS Turbo s.c., który w ramach świadczonych usług wykonuje kompleksową i profesjonalną regenerację uszkodzonych turbosprężarek. Występują one jednak nie tylko w silnikach aut osobowych – gdzie jeszcze można je spotkać?Odporne na wysokie obciążenia

Turbosprężarki mogą być intensywnie eksploatowane – nowoczesne modele przygotowane są nawet do wielogodzinnej, wzmożonej pracy. Z tego względu stosuje się je w silnikach napędzających ciężkie maszyny budowlane czy rolnicze. Nierzadko jednak ze względu na warunki pracy dochodzi do awarii  turbosprężarki, która musi być fachowo zregenerowana bądź wymieniona na nową. Turbosprężarki znajdują się też w silnikach wysokoprężnych stosowanych w innych pojazdach o stosunkowo sporej masie. To m.in. auta dostawcze, którymi rozwożone są ładunki do poszczególnych firm.

Turbosprężarki montuje się też w ciężarówkach, które wyruszają na wielogodzinne trasy w zróżnicowanych warunkach. Element ten narażony jest zatem na spore obciążenia, które doprowadzić mogą do obniżenia mocy pojazdu, zwiększenia zużycia paliwa czy oleju silnikowego, a także szeregu innych, problematycznych objawów. Jak się okazuje, serwisy  turbosprężarek są w stanie naprawić komponent pochodzący zarówno z silnika auta osobowego, jak i dostawczego, ciężarowego czy nawet z ciężkich maszyn rolniczych lub budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas