Materiał Partnera W jaki sposób można wykorzystać pellet?

W jaki sposób można wykorzystać pellet?

Ochrona środowiska to gorący temat, który bardzo często poruszany jest w mediach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Prężnie rozwijający się przemysł ma niestety negatywny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Stopniowa degradacja środowiska związana jest z powolnym zatruwaniem wód, emitowaniem do atmosfery toksycznych substancji i pogarszaniem się jakości gleby. Każdy z nas może jednak przedsięwziąć działania, który wpłyną na poprawę obecnej sytuacji. Wystarczy oszczędzać wodę, mądrze gospodarować produkowanymi przez siebie odpadami i przestawić się na ekologiczne metody ogrzewania domu. W tym ostatnim pomoże nam pellet.

Czym jest pellet?

Pellet jest ekologicznym paliwem stałym. Ma on postać niewielkich granulek o średnicy od sześciu do ośmiu milimetrów. Do produkcji pelletu wykorzystuje się odpadki roślinne i drzewne. Najczęściej są to trociny powstałe po obróbce drewna. Pellet jest produktem szeroko dostępnym. Znajdziemy go niemalże w każdym markecie budowlanym. Wysokiej jakości towar oferują też składy opału. Mieszkańcy Wrocławia i okolic bardzo chętnie zaopatrują się w pellet w składzie opału „Ekogroszek”.

Sprzedawany jest tam bowiem pellet w workach od cenionego, polskiego producenta – firmy Biopellets. Występuje on w dwóch klasach jakościowych: A1 DIN PLUS i A2. Ten pierwszy w całości składa się z trociny iglastej, a jego kaloryczność wynosi 17,6 MJ/kg. W trakcie jego spalania uzyskuje się bardzo małe ilości popiołu. Pellet klasy A1 DIN PLUS to produkt certyfikowany, gdyż spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej odnośnie emisji spalin.

Pellet klasy A2 składa się w 60% z trocin liściastych, a w 40% z trocin iglastych. Kaloryczność tego produktu szacuje się na 19 MJ/kg, natomiast ilość popiołu, który powstaje w wyniku jego spalania, jest większa niż w przypadku pelletu A1 DIN PLUS. Niższa klasa to również niższa cena, tak więc pellet klasy A2 to dobre rozwiązanie dla klientów, którzy szukają oszczędności.

Pellet przeznaczony jest do spalania w nowoczesnych kotłach grzewczych. Stosowanie tego paliwa wspomaga walkę ze smogiem. Dlaczego jeszcze warto ogrzewać dom pelletem?

Zalety ogrzewania domu pelletem

Największą zaletą stosowania pelletu jest dbałość o środowisko. Już sam pomysł, by z odpadów drzewnych produkować biopaliwo, jest ekologiczny. Do tworzenia pelletu nie wykorzystuje się żadnych dodatków chemicznych ani klejów. Granulat formowany jest przy użyciu specjalnej prasy, a spoiwem jest para wodna lub skrobia. Spalanie pelletu nie grozi uwolnieniem się do atmosfery trujących substancji w postaci siarki czy chloru. W dodatku biopaliwo to jest wykorzystywane niemalże w 100%. W wyniku spalenia 1 tony granulatu powstaje tylko około 5 kg popiołu.

Należy zaznaczyć, że pellet to również paliwo bardzo wydajne i stosunkowo tanie. Specjaliści oszacowali, że ogrzewanie domu pelletem kosztuje aż o 40% mniej niż ogrzewanie budynku olejem opałowym. Tona granulatu dobrej jakości kosztuje w granicach 600-800 zł. Taka ilość wystarczy, by przez miesiąc ogrzać dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

Ogrzewanie budynku pelletem jest bardzo wygodne. Nowoczesne kotły pracują w zasadzie bezobsługowo. Jedynym obowiązkiem domowników jest systematyczne uzupełnianie zasobnika w biopaliwo i zaprogramowanie pieca według własnych preferencji. Pełna automatyzacja procesu spalania zapewnia mieszkańcom duży komfort, ale też pozwala na maksymalnie wydajne wykorzystanie biopaliwa.

Inne zastosowanie pelletu

Choć pellet w głównej mierze wykorzystywany jest jako biopaliwo, to nie jedyne z jego zastosowań. Granulat drzewny doskonale sprawdza się również jako ściółka dla zwierząt domowych i hodowlanych. Można używać go jako podłoże dla królików, świnek morskich, szynszyli, jaszczurek i chomików. Sprawdzi się również w roli żwirku do kociej kuwety i wyściółki w stajni czy oborze. Dlaczego? Pellet cechuje się doskonałymi właściwościami absorpcyjnymi. Skutecznie pochłania wilgoć i brzydkie zapachy, może więc z powodzeniem zastąpić zwykłe trociny czy słomę.

Popiół, który powstaje po spaleniu pelletu, możemy wykorzystać jako nawóz na działkę lub do ogrodu. Jest on całkowicie bezpieczny dla roślin i gwarantuje im lepszy wzrost dzięki zawartości wielu naturalnych składników odżywczych. Popiół z pelletu działa też grzybobójczo i chroni rośliny przed pleśnieniem. Warto podsypywać nim marchew, seler, ziemniaki, pomidory i róże.

Jak widać zastosowanie pelletu może być bardzo różnorodne. W każdej z przedstawionych sytuacji granulat sprawdza się świetnie. Zmień swoje dotychczasowe paliwo na pellet i ciesz się ciepłem w domu, czystszym powietrzem i bujną zielenią w ogrodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas