Materiał Partnera W jaki sposób można odzyskać materiały wykorzystane do produkcji kabli?

W jaki sposób można odzyskać materiały wykorzystane do produkcji kabli?

Wyprodukowanie kabli i przewodów wiąże się z koniecznością zastosowania różnego rodzaju materiałów, jednak do najważniejszych należą dwa niezwykle istotne surowce wtórne – miedź oraz aluminium. To właśnie ponowne ich przetwarzanie daje możliwość uzyskania wyrobów o doskonałych parametrach, zbliżonych do pierwotnych. W jaki dokładnie sposób odzyskuje się tego typu surowce poprzez utylizację kabli?

Odpowiednia klasyfikacja kabli

Każdy przewód trafiający do specjalistycznego zakładu zajmującego się utylizacją kabli musi być poddany wstępnej selekcji. Pochodzenie materiału daje możliwość wyodrębnienia poszczególnych surowców wykorzystanych do jego produkcji, a także zapewnia ocenę wizualną przewodu. Ta natomiast daje informacje o rodzaju kabla i jego ewentualnym zanieczyszczeniu. Jeśli takowe występuje, to konieczne jest bowiem właściwe przygotowanie surowca wtórnego do utylizacji oraz późniejszego ponownego przetworzenia.

Właściwa linia technologiczna w zakładzie zajmującym się recyklingiem kabli pozwala zająć się różnymi przewodami. Mogą one pochodzić zarówno z branży telekomunikacyjnej, jak i wszelkich instalacji czy sprzętów RTV i AGD. Jeżeli jednak kabel charakteryzuje się sporym przekrojem, to konieczne jest jego początkowe rozdrobnienie. Dopiero tak przygotowany przewód może trafić do dalszej obróbki celem wyodrębnienia cennych surowców wtórnych. W taki właśnie sposób działa zakład MS Recykling, który profesjonalnie realizuje wszelkie zadania związane z utylizacją kabli. Po ich odpowiednim posortowaniu i przygotowaniu jakie dalej prace wykonuje się w celu odzyskiwania np. miedzy czy aluminium?

Surowce wtórne w przewodach

W utylizacji kabli i ich późniejszym recyklingu ważne jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Interesujące surowce wtórne w postaci miedzi czy aluminium nierzadko występują z domieszką metalowych złączek, kostek z tworzywa sztucznego czy taśmy klejącej. Takie zanieczyszczenia są jednak z powodzeniem uwalniane w pierwszych etapach utylizacji kabli. Dzięki pozbyciu się metalowych elementów z kabli możliwe jest ich dalsze przetworzenie celem uzyskania czystych surowców wtórnych w postaci miedzi lub aluminium.

Specjalistyczny młyn określany jako rozdrabniacz finalny pozwala uzyskać kable w odpowiedniej formie, czyli granulatu składającego się z niewielkich elementów. To właśnie na tym etapie wyodrębniana jest miedź oraz aluminium, które następnie trafiają na specjalne stoły separacyjne. Tam oddzielane są ostatecznie i przeznaczone do ponownego przetworzenia w procesie recyklingu. Z kabli można zatem uzyskać miedź o wysokiej czystości czy aluminium również określane jako doskonały surowiec wtórny. Warto więc zdecydować się na utylizację kabli w profesjonalnym zakładzie.

Podziel się