Artykuł sponsorowany W jaki sposób możesz chronić drewniane konstrukcje przed inwazją szkodników?

W jaki sposób możesz chronić drewniane konstrukcje przed inwazją szkodników?

Drewno jest naturalnym środowiskiem życia wielu insektów oraz drobnych ssaków, dlatego wszystkie wykonane z niego konstrukcje mogą być narażone na inwazję. Może dotyczyć to altanek, drewnianej balustrady, czy nawet więźby dachowej. Drążą tunele i osłabiają materiał, przyczyniając się do szybszej degradacji. Co możesz zrobić, aby pozbyć się szkodników i zabezpieczyć swoje drewno przed ich ponownym wprowadzeniem się?

Jakie szkodniki mogą zaatakować drewniane konstrukcje?

Charakterystyczne otworki w drewnie oraz odgłosy żerowania oznaczają, że najprawdopodobniej Twoje drewno odwiedzili nielegalni lokatorzy. I choć drewnojadów jest wiele, jednak wśród najpopularniejszych można wymienić gatunki takie, jak:

  • Spuszczel pospolity – lubi miejsca ciepłe, dlatego często wybiera konstrukcje w obrębie strychów i dachów, które szybko nagrzewają się od słońca. Żeruje na konstrukcjach młodych, dlatego jest największą zmorą stolarki budowlanej.
  • Kołatek domowy – nie jest wybredny i można znaleźć go niemal w każdym gatunku drewna w Polsce. Bytuje nawet w mocno zawilgoconym i zimnym środowisku, przez co można go znaleźć również w piwnicach. Ze smakiem pożera kościelne ławy oraz więźby dachowe. Żyje nawet powyżej 7 lat, w czasie jednego cyklu składa 60 jaj, przez co inwazja następuje bardzo szybko. Oprócz otworków wylotowych, w okolicy konstrukcji zaatakowanych przez kołatka pojawia się na podłożu charakterystyczna mączka z drewna. Jest malutki, przez co trudno go rozpoznać.
  • Miazgowiec parkietowiec – w przeciwieństwie do swoich poprzedników, woli raczej drewno liściaste. Atakuje nie tylko surowe, ale również obrobione np. w formie boazerii lub parkietu.

W jaki sposób walczyć ze szkodnikami drewna?

Najskuteczniejszym sposobem w walce ze szkodnikami jest zastosowanie silnych środków chemicznych, które pozwolą na pozbycie się nie tylko osobników dorosłych, ale również głęboko skrytych jaj. W walce ze szkodnikami drewna najczęściej stosuje się Xilix Gel, którego największą zaletą jest wyjątkowa siła przenikania, bez konieczności nawiercania otworów. Środek penetruje bardzo głęboko, niszcząc nawet najbardziej odporne gatunki drewnojadów. Może być stosowany przez natrysk za pomocą specjalnego agregatu, malowanie oraz iniekcję z wykorzystaniem naturalnych szczelin i otworków.

Choć sam środek jest bardzo skuteczny, ważne jest również dostosowanie odpowiedniej metody jego zastosowania, dzięki której żel dotrze do nawet najgłębszych warstw konstrukcji. Skuteczną likwidację szkodników z użyciem innowacyjnych metod wykorzystujących Xilix Gel zajmuje się między innymi gdańska firma MR SERVICE. Pracownicy są wyposażeni w profesjonalny sprzęt i odpowiednio przeszkoleni do wykonywania powierzonych im zadań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas