Artykuł sponsorowany W jaki sposób działa elektromagnes? 

W jaki sposób działa elektromagnes? 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że magnesy wykorzystywane są w wielu urządzeniach stosowanych w różnych branżach i sektorach przemysłu. Są używane zarówno w medycynie, budownictwie, elektrotechnice jak i np. w częściach komputerowych. Ich zasada działania opiera się o zjawisko pola magnetycznego wytworzonego pod wpływem prądu elektrycznego. W jaki sposób dokładnie funkcjonuje elektromagnes?

Czym jest elektromagnes?

Elektromagnes to urządzenie, które generuje pole magnetyczne za pomocą cewki przewodzącej prąd i prowadzi je przez odpowiednie części w szczelinie powietrznej. Tworzą się tam bieguny magnetyczne, pomiędzy którymi istnieje siła przyciągania nazywana magnetyczną. Jeśli na cewce nie ma prądu, nie jest ona generowana. W zależności od konstrukcji części metalowych może być wykorzystywana do wykonywania ruchów liniowych i obrotowych lub do wywierania sił trzymających elementy w określonym miejscu. 

Jak zbudowany jest elektromagnes?

Elektromagnes zbudowany jest z cewki, która znajduje się na rdzeniu ferromagnetycznym. Aby możliwe było zwiększenie natężenia pola elektromagnetycznego w zwojnicy, jej obwód powinien być otwarty. Z kolei samo pole wzrasta wskutek przepływu przez cewkę prądu. W momencie, kiedy przestanie on płynąć, wówczas wytworzona siła magnetyczna maleje.

Elektromagnes składa się z:

  • rdzenia,

  • cewki,

  • drutu, który przewodzi prąd. 

Rodzaje elektromagnesów

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów elektromagnesów oferowanych m.in. przez firmę EL-STYK. Wśród nich wyróżnia się:

  • elektromagnesy prądu stałego — elementy te nie mogą pracować w sytuacji, kiedy prąd nie przepływa przez nie,

  • elektromagnesy prądu zmiennego — ten typ charakteryzuje się niejednostajnym kierunkiem strumienia,

  • elektromagnesy spolaryzowane — w tym przypadku urządzenia wyposażone są w drugi magnes stały, który odpowiada za wytworzenie kolejnego pola. Jest on niezależny od przepływającego prądu,

  • elektromagnesy nadprzewodnikowe — wykorzystuje się tu nadprzewodniki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo dużego natężenia pola magnetycznego.

Zastosowanie elektromagnesu

Elektromagnesy znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach i urządzeniach. Najczęściej wykorzystuje się je w medycynie. Na przykład w tomografach, ale także w niektórych narzędziach chirurgicznych, a nawet w przemyśle motoryzacyjnym, czy mechanicznym. Elementy te często umieszczane są również w popularnych dzwonkach elektrycznych czy domofonach, które znajdują się w niemal każdym gospodarstwie domowym. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas