Artykuł sponsorowany Urządzenia grzewcze polecane dla domu

Urządzenia grzewcze polecane dla domu

Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych do ogrzewania domów i innych obiektów. Są to najbardziej ekologiczne źródła ciepła, których popularność z roku na rok rośnie. Obecnie stosuje się powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Czym zatem się różnią i które urządzenie jest polecane do domu?

Pompa ciepła gruntowa a powietrza. Podstawowe różnice

Gruntowe pompy ciepła montowane są wewnątrz budynków, zazwyczaj w kotłowniach i pobierają energię z gruntu za pomocą wymienników umieszczonych na zewnątrz. Wymienniki stanowią tak zwane dolne źródła ciepła, przez które przepływa niezamarzająca ciecz. Gruntowe pompy ciepła można użytkować niezależnie od zmian temperatur zewnętrznych. Z kolei powietrzne pompy ciepła ustawia się obok budynków, a następnie łączy z instalacją za pomocą systemów rurowych. Takie pompy zasilane są powietrzem zewnętrznym — energia odbierana z powietrza trafia do obiegu grzewczego.

Zasadnicza różnica pomiędzy obydwoma systemami tkwi w cenie montażu. Zdecydowanie droższą inwestycją jest pompa gruntowa, niemniej jednak urządzenie działa niezależnie od panujących na zewnątrz warunków, a więc efektywność pompy nie spada zimą. Zatem w przypadku gruntowej pompy ciepła nie jest konieczne zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania domu. Efektywność pompy powietrznej obniża się wraz z temperaturą na zewnątrz, niemniej jednak jest to rozwiązanie, które pozwala znacznie ograniczyć koszty ogrzewania kotłami na paliwo stałe. Dobór odpowiedniego do potrzeb rozwiązania najlepiej skonsultować ze specjalistami w dziedzinie nowoczesnych systemów instalacyjnych. Firma Derkon z Wrocławia zajmuje się montażem zarówno pomp powietrznych, jak i gruntowych. Najczęściej wybierane we Wrocławiu pompy ciepła NIBE to gwarancja jakości i niezawodności przez wiele lat.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Którą wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych potrzeb inwestora. Jeśli pompa ma być jedynym źródłem ciepła, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór pompy gruntowej. Wymaga ona jednak dość zaawansowanych prac na terenie działki, ponieważ wymiennik ciepła musi znajdować się w gruncie. W przypadku modernizowanych budynków, w których korzysta się już z innych źródeł ciepła, lepszą propozycją będzie montaż pompy powietrznej, która pozwoli znacznie ograniczyć koszty ogrzewania domu i nie wymaga znacznych ingerencji w teren wokół budynku. Warto pamiętać, ze zarówno pompa powietrzna, jak i gruntowa ogrzewają nie tylko dom, ale także wodę użytkową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas