Materiał Partnera Typy palet drewnianych

Typy palet drewnianych

Palety drewniane to jedne z najpopularniejszych przedmiotów wykorzystywanych masowo w przemyśle na całym świecie. Nie ma znaczenia, w jakim typie towarów specjalizuje się firma - ani czy je tworzy, czy sprzedaje - palety będą w niej niezbędne. Jakie rodzaje palet są na rynku i jakie wybrać pod konkretny profil produkcji?

Przeznaczenie palet

Paleta to przedmiot, który zastępuje sztywne podłoże. Jest to swego rodzaju platforma, na której można zarówno transportować, jak i składować nawet najdrobniejsze przedmioty. Do ich podnoszenia i zmieniania ich miejsca służą wózki widłowe, pod które palety są projektowane. Globalizacja przemysłu sprawiła, że towary podróżują między krajami. Z tego względu ustandaryzowano ich wielkości i podzielono na kategorie, aby ta sama paleta mogła zostać włożona do ciężarówki w jednym państwie i zdjęta tysiące kilometrów dalej, w innym. Co ciekawe - po tej standaryzacji zaczęto dostosowywać naczepy tirów, przestrzenie magazynowe czy kontenery morskie tak, aby pomieściły optymalną ilość konkretnych palet.

Palety dostarczają specjalizujące się w nich firmy, takie jak Beata Duda Zakład produkcyjno-handlowy. Tworzywo, którego używają, to drzewa iglaste: sosna i modrzew oraz liściaste: lipa, osika i topola. Wbrew pozorom są one trwałe i bardzo praktyczne, a także tanie i lekkie. Nie wszystkie pasują jednak do każdego typu produkcji, ponieważ różnią się wymiarami, wagą, a także udźwigiem i funkcjonalnością.

Paleta przemysłowa

Palety przemysłowe to największe tego typu platformy, które są w stanie znieść bardzo duże obciążenia. Ich standardowa wielkość to 1200x1000, jednak można spotkać także mniejsze i większe, dedykowane szczególnie przemysłowi chemicznemu. Oznaczone są literami CP i cyfrą od 1 do 9 - posiadają różne wielkości i znoszą obciążenie w ruchu od 1020 do nawet 1570 kilogramów.

Paleta fitosanitarna

Palety fitosanitarne lub inaczej fumigowane to takie platformy, które idealnie nadają się do przewozu produktów spożywczych. Mają specjalne właściwości - poddaje się je fumigacji środkiem chemicznym (bromkiem metylu) i obróbce termicznej trwającej około 30 minut w temperaturze 56 st. C. Ma to na celu usunięcie z drewna wszelkich zarodników grzybów, jajeczek pasożytów i mikroorganizmów, które mogłyby wpłynąć na jakość produktów. Jest to niezbędne, aby wywieść towary poza granice Polski i odwrotnie. Dzięki temu nie dochodzi do skażenia środowiska.

Paleta EURO

Potocznie nazywana europaletą to najpopularniejszy w Europie typ palet drewnianych z dostępnych na rynku. Pierwszy raz została zastosowana w latach 50' XX wieku, ponieważ pasowała do niemal wszystkich typów wózków widłowych. Jej wymiary to 1200x800 i ważą około 25 kg, a wytrzymuje obciążenie do 1500 kg w ruchu i do nawet 4000 kg, gdy stoi w miejscu. Nadaje się do każdego typu przemysłu, pasuje do większości przestrzeni magazynowych i ciężarówek - a to z tego względu, że posiada najbardziej ustandaryzowane wymiary ze wszystkich typów palet.

Opracowanie:

Beata Duda Zakład Produkcyjno-handlowy

Stróża-Kolonia , Osiedlowa 15

Podziel się