Materiał Partnera Tektura trójwarstwowa jako materiał opakowaniowy

Tektura trójwarstwowa jako materiał opakowaniowy

Tektura trójwarstwowa to produkt, który w zależności od parametrów daje wiele możliwości zastosowania. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, a dzięki temu może być stosowany w wielu obszarach przemysłowych. Jest on szczególnie chętnie używany jako element opakowaniowy. Jakie są korzyści takiego zastosowania i co dokładnie wyróżnia tekturę złożoną z trzech warstw?

 

Tektura falista – rodzaje dostępne na rynku

 

Tektura falista może występować w wielu wariantach, które różnią się między sobą grubością. Ta wynika z faktu zastosowanych warstw. Najtrwalsze modele to te, które są aż siedmiowarstwowe. Na co dzień są one jednak wykorzystywane stosunkowo rzadko.  Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem jest tektura złożona z trzech warstw. Jej konstrukcja to dwie warstwy papieru. Pomiędzy nimi znajduje się trzecia warstwa – pofalowana.

 

Gdzie najczęściej wykorzystywana jest trójwarstwowa tektura?

 

Trójwarstwowa tektura posiada wiele zastosowań, najczęściej jednak wykorzystywana jest przy produkcji wszelkiego rodzaju opakowań, czy przekładek. Przekładki wykorzystuje się, jako warstwę oddzielającą podczas pakowania bardzo kruchych elementów – szklanych, ceramicznych czy innych, które cechują się dużą delikatnością wykonania. Jednak to nie jedyne jej zastosowanie.

 

Specjalista z Zakładu introligatorskiego Katarzyny Napieraj zauważa: Mało kto wie, że tektura trójwarstwowa bardzo często wykorzystywana jest między innymi w budownictwie. Wówczas ma ona kilka zastosowań. Może być opakowaniem dla kruchych, narażonych na uszkodzenia elementów. Jednak służy również, jako izolator akustyczny oraz termiczny. Używana jest wówczas jako warstwa pomiędzy podkładem, który oddziela betonową wylewkę od znajdującej się na niej podłogi – która może być wykonana zarówno z paneli, jak i z płytek.

 

Rodzaje tektury trójwarstwowej – czym się między sobą różnią?

 

Sama tektura trójwarstwowa to kilka różnych produktów, które różnią się między sobą grubością. To z kolei przekłada się na możliwości wykorzystania materiału do różnych celów. Wyróżnia się:

  • tekturę o fali B, której grubość wynosi od 2,5 do 3 milimetrów,
  • tekturę o fali C, której grubość wynosi od 3 do 3,7 milimetrów,
  • tekturę o fali E - określaną również mianem mikrofali, gdzie grubość wynosi od 1,1 do 1,7 milimetra.

 

Zalety stosowania tektury jako materiału do pakowania

 

Największe korzyści wynikające z zastosowania tektury trójwarstwowej to niskie koszty pozyskania materiału, duża wytrzymałość oraz fakt, że jest ona przyjazna dla środowiska. To wpływa na fakt, że tektura jest tak chętnie wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju opakowań. Można ją dostosować zarówno pod względem koloru, jak i kształtu. Istnieje także możliwość naniesienia dowolnego rodzaju nadruku.

 

Materiał może być również stosowany do wykonywania kartonowych pudełek, które idealnie sprawdzą się przy magazynowaniu przedmiotów lub podczas przeprowadzki, gdzie potrzeba solidnego i wytrzymałego opakowania.

Podziel się